Pamukçuk Hastalığı Nedir, Nasıl Oluşur ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Pamukçuk Hastalığı Nedir?

Pamukçuk hastalığı tedavisi olan olan ve daha çok yeni doğan bebeklerde görülür. Doğum sırasında anne rahminde oluşan mikrop veya iltihabın bebeğe bulaşmasıyla oluşur. Bu yüzden doğum yapan çiftlerin en büyük sıkıntılarından biridir. Bazen biberondan emme sırasında da bulaşabilir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Süt ve mamalar çocuğun ağzında ve dilinde beyazlık oluşturabilir bu yüzden hemen telaşlanmak yersizdir. İlk aşamada yanak içleri ve ağızın belirli kısımları, dudak kenarları beyaz ve tüylü hale gelir. İleri seviyede hastalarda popoda pişiklik görülür bunun yanı sıra anne meme ucunda sürekli yanma hissine kapılır ve ağrılar başlar.

Hastalığın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerde sık rastlanan bu hastalık türü birçok aileyi tedirgin etmekte ve endişelendirmektedir fakat hemen hemen her bebekte bu rahatsızlık görülebilir. Nasıl korunabiliriz aşamasında doğum öncesi anne doktor tarafından tedavi edilebilir ya da rahim ağzında herhangi bir iltihap ya da olumsuz bir durum varsa doğuma kadar bu sorunlar çözülebilir. Anne rahatsızlığının farkında değilse yani bebeğin hastalık süreci başladıysa tedavi sanıldığı kadar zahmetli ya da uzun süreli değildir. Mantar, zararlı ya da bulaşıcı değildir. Küçük bir çubuğa sarılmış pamukla mantarı sıyırabilir ve bunu bir süre tekrarlamanız gerekir. Doktor’a başvurduğunuzda ise; Nystatin adında bir ilaçla karşılaşacaksınız, bu ilaç mantar tedavisinde ve düşük dozlu bir ilaçtır, çocuğunuzu fazla yormayacak ve ona yan etkisi çok fazla olmayacak bir ilaçtır. 1 hafta gibi bir sürede tedavi son bulacak ve hasta eski haline kavuşacaktır.

Tavsiye:Hastalığın tedavisi her ne kadar kolay ve kısa süreli olsa da ihmale gelmemelidir.Ayrıca doğumdan önce annenin rahim kontrolü yaptırması tavsiye edilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 8 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status