Polen Nedir? Polenin Bileşimi, Kullanım Şekli – Kaliteli Polen Nasıl Anlaşılır

Polen Nedir? Bileşimi Nasıldır

Tohumlu bitkilerde üreme organı olan stamenlerde, mayoz bölünmeyle meydana gelen erkek üreme hücresi. Örnek olarak, çiçek tozu verilebilir. Şekil ve yapıları bitki türlerine bağlı olarak genellikle oval ya da küreseldir. Ancak mikroskop altında görülebilen polen her türlü renkte olabilmekle birlikte, genellikle sarıdır. Polen ayrıca bileşimindeki vitamin ve mineral maddeler nedeniyle de son derece değerli bir besin maddesidir. Polen 6 – 200 mm çapında değişik renklerde, şekillerde ve yapı göstermektedir. Polen protein,vitamin,mineral madde ve enzimler bakımından çok geniş muciveyi bir besin maddesidir. Arılar kovanın protein ihtiyacını karşılamak,yavruları beslemek için polen toplarlar ve bunları kovana taşıyarak petek gözlerinde biriktirirler. Polenin bileşiminde yaklaşık olarak %10 su, %20 ham protein, %28-35 karbonhidratlar, %3-4 kül ve flavonoidler, karotenoidler, vitaminler(C,E,B kompleksi), mineraller, tüm serbest aminoasitler, nukleik asit ve nukleositler, enzimler ve büyütme faktörleri olan birçok materyal bulunur.

Polenin kullanım şekli

Bilir kişilerin polen kullanımı önerme şekli şöyledir.Kesin sonuçlu bir tedavi için günde 32 gram polen yeterlidir. Sağlıklı yaşamın devamı içinde 15 gram polen alınmalıdır. Polen kullananların görüşlerine göre kendi deneylerimize ve arıcılar birliği üyelerinin düşüncesi yukarıda verilen miktarların yarısı kadar bir doz bile yeterlidir. Bir kahve kaşığı polen 4 gram gelir. Genel durumumuzu sağlıklı tutmak için 2 kahve kaşığı polen alınmalıdır.Örnek amacıyla bir kür hazırlanması ise şöyledir;
Birinci hafta 15 gram polen sabahları aç karnına alınmalıdır, iki ve üçüncü hafta günde 30 gram sabah kahvaltısından 15 dakika önce yarısı ve akşam yemeğinden 15 dakika önce diğer yarısı alınmalı, dördüncü haftada ise uygulama birinci haftada olduğu gibi tekrarlanmalıdır. Bu küre ilave olarak her sabah kahvaltısında bir dilim ekmeğe polenli bal sürülmeli ve bu yolla da 8 gram polen alınmalıdır. Polende aynı arı sütü gibi kullanılmalıdır.

Kaliteli polen nasıl anlaşılır

Balda olduğu gibi polen de arı tarafından alındığı çiçeğin özelliği ve çeşidi ile değer kazanır kaliteli olur. Bir çam ormanına konulan arı kovanının elde ettiği sadece çam balıdır ve binlerce değişik kır çiçeğinin bulunduğu bir alandaki kır balının yerinide kalitesini tutamaz.
Gerçek şifa verici polen en az 200 çeşit çiçekli bitki bulunduran bir çayırlıktan veya tepeden elde edilmiş olan polendir. Bitki sayısı arttıkça polenin besin ve ilaç değeri de artmaktadır. Bu gerçeği polen analizleri ortaya koyduğu gibi ilaç olarak kullanıldığında şifa vermesi bakımından da gerçek görülmektedir.
Polen den beklenen olumlu sonuçları alabilmek için mutlaka çok çiçekli bitki örtüsüne sahip alanlarda kurulmuş kovanlardan elde edilmiş polenler kullanılmalıdır. Bu kalite ise daha ilk bakışta Polenin renginden anlaşılabilir. Çoğunluğu sarı renkler siyah mor kırmızı gibi renkler bulunmalıdır. Ancak gerçek iyi polen analizlerden sonra anlaşılır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 548 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Polen Nedir? Polenin Bileşimi, Kullanım Şekli – Kaliteli Polen Nasıl Anlaşılır (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. umıt gunes dedi ki:

    sahte polen varmı

DMCA.com Protection Status