Portakal ve Mandalinayı Lifleriyle Birlikte Tüketin

Kışın en sevilen meyveleri olan portakal ve mandalinayı soyarken liflerini atmayın. Liflerin pek çok faydası bulunduğunu ve vitamin bakımından çok zengin olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Sadık Uçar, “Portakal ve mandalina doğal yöntemlerle soyulmalı, üzerilerindeki lifler kesinlikle tüketilmeli. Özellikle çocuklar ve gençler meyvelerin dışındaki beyaz şeritleri meyveden ayırarak tüketiyor. Lifleri çöpe atmak yerine tüketerek, sağlığımıza katkı sağlayın” dedi. Uçar, kış günlerinde vücudun daha dirençli olması için bu C vitamini yüklü meyveleri dışlarındaki beyaz şeritler ile tüketmek gerektiğini vurguladı.

SİGARA İÇENİN LİMİTİ 80

İnsanların günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık 60-70 miligram olduğunu ifade eden Uçar, “Sigara içilmesi durumunda ihtiyaç yüzde 80 daha artmaktadır. C vitamini insanlarda kalsiyum, magnezyum ve demir emilimini arttırdığı için özellikle kış aylarında alınması gereken bir vitamindir” diye konuştu.

SİNDİRİME YARDIMCI

Uçar, liflerin sindirim siteminin daha aktif çalışmasına katkı sağladığını söyledi. Liflerin ishal ya da kabızlığın da önüne geçtiğini vurgulayan Uçar, kış aylarında yeşil meyve ve sebzeleri sofralardan eksik etmemek gerektiğini vurguladı.

KIRIK KEMİK İÇİN LAHANA YİYİN
Kırmızı lahana, maydanoz gibi sebzeleri tüketmenin önemine de değinen Uçar, “Koyu renk sebzeler, C vitamini bakımından zengindir, eksikliğinde ise kemiklerde gelişmeme, yaraların iyileşmemesi ve gelişim bozukluğu görülebiliyor. Bu sebzelerin yenmesi kırık kemiklerin daha kolay iyileşmesini ve yanık ya da hasarlı organların daha kolay onarılmasını sağlar” dedi.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 125 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status