Ramazan Ayında Kimler Oruç Tutmayabilir

İslam dini kişileri güçleri nispetinde sorumlu tutmuş güçlerini aşan veya sıkıntıya yol açan durumlarda kolaylaştırıcı hükümler getirmiştir. Aşağıdaki mazeretlere sahip kimselerin Ramazanda oruç tutmakla yükümlü olmayıp daha sonra kaza etmelerine veya yerine fidye vermelerine ruhsat tanınmıştır.

Yolculuk

Ramazan ayında oruç tutmamak için izin olarak kabul edilmiştir. Yolculuk esnasında tutulmayan oruçlar daha sonra kaza edilir. Kur’an’da “Ey inananlar! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi Allaha karşı gelmekten sakınasınız diye sizede sayılı günlerde farz kılındı. İçinizden hasta veya yolculukta bulunan tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir. Kim gönülden iyilik yaparsa, o iyilik kendinedir. Eğer bilirseniz oruç sizin için daha iyidit.(Bakara, 2/183-184).

Hastalık

Oruç tuttuğu zaman hastalığının artmasından veya uzamasından endişe edilen kimse ile, hastalığı sebebiyle oruç tutmakta zorlanan kimselerin Ramazan da oruç tutmayıp sağlığa kavuştuktan sonra kaza etmeleri gerekir. Yukarıdaki ayet buna işarettir.

Hamilelik ve Çocuk Emzirme

Oruç tutmaları kendilerine veya çocuklarına zarar verecekse oruç tutmayabilirler. Emzikli kadınlarda sütlerinin kesilmesi ve bu durumda çocuğun zarar görmesi ihtimali doğarsa oruç tutmayabilir.

Yaşlılık

Oruç tutamayacak kadar yaşlı olan kimseler oruç yerine fidye verebilirler. Yukarıdaki ayet oruca güç yetiremeyenlerin oruçlarına karşılık fidye vermeleri gerektiğini belirtmiştir.

Yine yukarıda aktarılan durumların dışında kendi çevrenizde olan alimlerinize durumunuzla ilgili bilgi vererek Oruç tutup tutmayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 0 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status