Raşitizm Hastalığı Nedir ve Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır?

Raşitizm Hastalığı Nedir?

Yeni doğan bebeklerde daha sık görülen bu hastalığın en büyük sebebi D vitamini eksikliğidir. Bu eksiklikten dolayı kemiklerde şekil bozukluğu meydana gelir. Düzensiz beslenmeye bağlı olarak bazen yetişkinlerde bile görülür.

Raşitizm Belirtileri

Hastalığın belirtileri yaşa göre değişiklik göstermektedir. En önemli dönem olan süt döneminde baş terlemesi artar, bebekler diğer yaşıtlarına göre hareket etmekte daha çok zorlanırlar, oturup kalkarken geç hareket ederler ve ayakta durmakta bir hayli zorlanırlar. Raşitizm, zeka geriliği ya da buna benzer farklı olayları tetiklemez ancak tedavisi geç yapılırsa havaleler ve nöbetler kaçınılmazdır. Raşitizmli çocukların alınları geniş ve göbekleri belirgin şekilde şişkindir. Diş çıkması bu tür hastalarda gecikir ve bir belirti daha yaşıtlarına göre boyları daha kısadır ve uzama süreci çok daha fazla zaman almaktadır.

Raşitizm Tedavi Şekli

Hastalığın teşhis aşamasında ailenin belirtilere uygun olarak doktor desteği alması çok önemlidir. Kemik filmi çekilmesi ve kan tahlili ile kalsiyum, fosfor ve alkalen fosfataz düzeylerinin ölçümü teşhis için yeterlidir. Bu noktada çocuğun hasta olup olmadığı ve kemiklerindeki zayıflık ortaya çıkacaktır.Tedavi noktasında,hastalığın ve hastanın durumuna göre ilaç tedavisi uygulanmaktadır,eğer hastalık ileri boyuttaysa yüksek doz D vitamini bir seferde ağızdan verilir,hastalık başlangıç sürecindeyse D vitamini günlük olarak 2-3 ay gibi bir süre boyunca devamlı olarak ağızdan verilir.Tedavi sürecine doktor karar verir iki yöntemde kesin sonuca ulaştırır fakat yan etkileri de mümkündür.Bir anda yüksek doz D vitamini alan bünye buna olumsuz tepki de verebilir.Çocuklarda görülen tedavi,yaşlı bünyeye de aynı şekilde uygulanmaktadır. Belli bir yaşa ulaştıktan sonra raşitizm ortaya çıkmaktadır. Yine ilaç tedavisi uygulanmaktadır ancak vücut dirençsiz olduğu için iyileşme süreci daha fazla zaman almaktadır.

Tavsiye: Bol miktarda alınacak D vitamini raşitizme karşı en büyük kalkandır.Özellikle yeni doğan bebeklerin düzenli beslenmesine dikkat edilmeli.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 34 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status