Refleksoloji Nedir? Refleksoloji Kullanıldığı Yerler ve Tedavi Süreci

Refleksoloji çoğunlukla ayak olmak üzere el ve kulaklara masaj ve baskı uygulanarak yapılan bir alternatif tedavi metodu. Belirli bölgelere yapılarak vücudun çeşitli organlarını iyileştirmeye yönelik olarak uygulanır. Ayaklara uygulanan özel masaj hareketleri ile bedenin belli alanlarında toplanan enerjiyi dağıtarak vücudun kendi kendini tedavi etme yeteneğini harekete geçirme yöntemi olarak tanımlanabilir.

Refleksoloji, bugün destekleyici ya da tamamlayıcı tedavi dediğimiz tedaviler arasında yer almaktadır. Refleksoloji sinir noktalarını belirli tekniklerle uyarmanın ortaya elektrokimyasal mesajları çıkardığını bununda nöronların yardımı ile ilgili organı uyardığını savunur. Bunun yanı sıra psikolojide özellikle panik atak ve depresyon hastalığının tedavisinde destekleyici olarak uygulanmakta olup, başta Rusya ve Amerika’daki engelliler üzerinde özellikle otistik ve spastik engelli çocuklar ile felçli hastalar olmak üzere birçok engel grubunda ciddi gelişmelerin ortaya çıkması sebep olmuştur.

Ayak ve el refleksolojisi belli noktaların manuel uyarılarak vücuttaki sinirlerin ve kan dolaşımının uyarılmasıdır. En yaygın uygulanan ise ayak refleksolojisidir. Stres belkide günümüz insanlarının karşılaştığı en temel sorundur. Bu sorunun sinir sistemimiz üzerindeki etkisi son yıllarda yapılan araştırmalarla kanıtlanmış olup günlük hayatta yaşadığımız birçok sorun buna dayalıdır. Stres kan dolaşımını yavaşlatır refleksoloji ise kan dolaşımını hızlandırarak vücudun besin almasını ve toksin atımını hızlandırır. Refleksoloji yaptıranların bağışıklık sistemlerinin daha iyi çalıştığı özellikle kışın yaşanılan soğuk algınlığı ve grip tarzı hastalıklara daha dirençli oldukları araştırmalarla sabittir.

Hangi Hastalıklara Uygulanır

 1. Kısırlık tedavilerinde, menopoz, adet düzensizlikleri, adet ağrılarında
 2. Vajinismus, ağrılı cinsel ilişki, cinsel isteksizlik, anorgazm
 3. Gebelik krampları ve şişmelerde
 4. Gebeliğe bağlı tansiyonda
 5. Gebelik bulantı kusmalarında
 6. Doğumu kolaylaştırmak için
 7. Uyku bozukluğu, stres, yorgunluk, baş ağrısı ve migren ağrılarında
 8. İdrar yolları sıkıntılarında
 9. Sırt ve bel ağrılarında
 10. Hazımsızlık ve kabızlık şikayetlerinde
 11. Sinüzit, astım ve romatizma hastalıklarında
 12. Eklem ağrılarında ve iltihaplarında

Tedavi Süreci

Refleksoloji tanısında refleksoloji uzmanı, kişinin ayak tabanındaki beden haritasının okuyarak ve belli noktalara temasla, organlar hakkındaki sıkıntıları büyük oranda tespit eder. Tedavisi ise; genel sağlık durumunu koruyucu özelliği ile terapist üzerine düşen görevi başarı ile gerçekleştirir. Diğer uygulanan terapilerden en önemli farkı bedenin kendini iyileştirme sistemini uyararak harekete geçirmesidir. Böylece tedaviye hiç bir yan etkide oluşmaz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 203 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status