Saçkıran Nedir

Saçkıran bir cilt hastalığı olup vücudun kılla kaplı olan heryerinde görülebilir. Genellikle kılların en sık olduğu bölgelerde görülen bir hastalık olan saçkıran susuz kalmış bir toprak parçası misali, meydana geldiği yerdeki kılları dökerek belirgin bir şekilde görülür.

Saçkıran Nedir

Saçkıran hastalığı kılın olduğu her yerde kıl kaybına neden olarak görülen bir hastalıktır.  Genellikle ergenlik dönemi öncesinde görülür ve ergenlikle birlikte saçlı derinin kimyasal yapısında meydana gelen değişiklikler nedeni ile kendiliğinden iyi olur. Sık saçlı deride görülen bu hastalık, çoğunlukla çocuklarda ve gençlerde görülür. Bu hastalığa yakalananların yarıdan fazlası 20 yaşın altındadır. Nadiren saçlı bölgelerin tamamında görülebilmesine karşın, bazende bir tane veya çok sayıda görülebilir.

Çoğunlukla kalabalık ortamlarda, mesela okullarda temas yoluyla görülebilen ve çabuk yayılabilen bir hastalıktır. Genellikle saçkıranın meydana geldiği bölgenin zemini hafif kızarık görünümde olup kepeklenme gösterir. Saçlar tamamen dökülmüş olmayıp deri seviyesinde veya 1 -2 mm. yukarıda kırılmış şekildedirler. Saçlar soluk gri renkte görülürler.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 2 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status