Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Sedef hastalığı çok sık rastlanmamakla birlikte  bir deri hastalığıdır. Sedef hastalığı genellikle yirmi yaş ve elli yaş arasındaki kişilerde görülen yaşı ilerlemiş ve çocuk yaştaki kişilerde görülmeyen, dünyada yüzde iki gibi bir oranla karşımıza çıkan deri problemidir.

Sedef hastalığı hakkında insanlar arasında bilinen bir yanlış bilgi var oda insanlar genellikle sedef hastalığının, deri üzerinde ki, kurumuş dökülen gümüş rengi pullar, kırmızı görüntülü pürüzlü yüzeyden oluştuğunu düşünürler. Fakat burada yanlışlık şudur; bu sedef hastalığının nedeni değil, sonucudur. Sedef hastalığının nedenine gelince, bu konuda bir çok polemik olmasına rağmen net bir şekilde sedef hastalığının kaynağı bilinmemektedir. Sedef hastalığı, kalıtımsal etkisi olduğu varsayılan bir hastalıktır.

Diyelim ki ailemizden birinde sedef hastalığı var, bizde de sedef başlangıcı olma olasılığı, yüzde altı civarındadır. Sedef hastalığı bazı kişilerde ömür boyu bir kaç yaradan ibaret olmakla beraber bazı kişilerde ise; hastalık ölümcül sonuçlar doğurur. Sedef hastalığı belirtilerini nelerdir? Sedef hastalığının hastada var olduğunu anlayabilmek için; çoğu zaman klinik bulgulara ihtiyaç vardır. Sedef hastalığı kendisine ilk hedef olarak saçlı bölgeyi seçer, yani sedef hastalığının ilk belirtilerine genelde saçlı deride rastlanılır. Bunun yanı sıra dirsekler, kuyruk sokumu ve diz sedef hastalığının diğer yerleşim alanlarıdır.

Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir.Yüzde görülebildiği gibi vücudun çoğu yerinde de görülebilir.

Sedef hastalığı belirtileri 20 yaş ile 50 yaşları arasında görülmektedir. İlk belirtileri  gümüş renginde pullu bir görüntü ile kırmızı lekelerin üstünün kapanmasıdır. Sedef hastalığının bulguları genellikle klinik olarak bulunmalıdır. Peki, bu sedef hastalığının nedenleri nelerdir? Maalesef ki sedef hastalığının nedeni tam olarak bulunamamıştır. Bu problemde sedef hastalığının tedavisini olumsuz etkilemiştir. Zira sorunun kaynağı bilinemediği için, kaynağa yönelik bir tedavi de uygulanamamıştır.
Sedef hastalığı nedeni olarak kalıtsal etkilerden bahsedilir. Fakat kalıtsal etkiler sedef hastalığının tam olarak bir nedeni olmayıp sedef hastalığına yakalanma ihtimalinin kişide daha yüksek oran bulması olarak değerlendiriliyor tıp alanında. Sedef hastalığı belirtileri bazen kişilerde diğer hastalıklarla karıştırılabiliyor.
Çünkü sedef hastalığının deride yarattığı belirtilere benzer belirtiler başka hastalıklarda da vardır. Mesela egzama bu hastalıklara örnek verilen bir hastalıktır. Fakat ikisi birbirinden tamamen farklı hastalıklardır. Egzama belirtileri, derinin uzun bir süre sürtünme yaşaması sonucu ile tahriş olmuş, iltihaplı kızarmış bir şekil almasıdır. Bu iki hastalığın belirtileri aynı gibi görünse de hastalıklar birbirlerinden oldukça farklıdırlar.

Sedef hastalığının nedeni tam olarak bilinmediğinden tam olarak kurtulmakta mümkün değildir.

İlaç tedavisi sedef hastalarında genellikle hastalıklı deriye uygulanan bir yöntemdir. İki aşamadan oluşarak sedef hastasına uygulanır. Birinci aşamada kırmızı lekelerin üzerinde ki kabuklu bölge döktürülerek, ikinci aşamada gelecek olan ilaçların etkisi artırılır.
Sedef hastalığında bu ilaçlar deri üzerine uygulanan merhemler şeklindedir. Ağız ve iğne yoluyla alınan sedef hastalığı ilaçları da vardır. Fakat bu ilaçlar yan etkileri oldukça fazla olduğu için ancak sedef hastalığı ilerlemiş kişilerde kullanılırlar. Sedef hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri ise sedef hastaları için ayrıca bir umut olmuştur. İlaç tedavisinden tam olarak sonuç alamayan sedefli hastaları sedef nasil gecer sorularıyla bu alternatif tıp yöntemlerinin kapısını çalmışlardır.
Bitkisel tedavi yöntemlerinde şifali bitkiler kullanılarak sedef hastalarına, kürler ve merhemler yapılır ve bu bitkisel ilaçlar sedef hastalarında bulunan hastalıklı deriye uygulanır. Sedef hastalığının son olarak bahsedeceğimiz tedavi şeklide ışın tedavisidir. Günümüz teknolojileri kullanılarak uygulanan ışın tedavisi ,yapay güneş ışınlarından yararlanılarak yapılır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 9 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status