Serum Fizyolojik Nedir?

Serum Fizyolojik Nedir?

Tıp biliminde kullanılan serum türlerinden bir tanesidir. Evde de hazırlanıp kullanılabilen bir serum olan Serum Fizyolojik doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması da ayrıca bilinmelidir.

Halk dilinde tuzlu su olarak bilinen serum fizyolojik, %0.9 NaCl izotonik olarak açıklanan eriyiktir. Osmotik olarak eşit olduğu için “fizyolojik” adını taşır. Pediatri grubunda burun damlası şeklinde kullanılmasında bir miktar antimikrobiyal etkisi olduğundan tercih nedenidir.

Serum Fizyolojik Nasıl Hazırlanır

Halk arasında tuzlu su olarak da bilinen serum fizyolojik, % 0,9’luk izotonik sodyum klorür (NaCl) çözeltisidir. Piyasada damla, sprey ve yıkama solüsyonları şeklinde bulunan serum fizyolojik evde de hazırlanabilmektedir. Bunun için kaynamış soğutulmuş 1 litre içme suyuna 1 tatlı kaşığı deniz tuzu eklenerek iyice karıştırılması yeterlidir.

Serum Fizyolojiğin Kullanım alanları

Bebeklerin geniz akıntısı giderici özelliği nedeniyle özellikle bebek ve çocuklarda öksürük burun temizliği, diyabet koması, meme protezi, kan ve plazma hacminin ani düşmesiyle ortaya çıkan şok durum gibi yerlerde kullanılan serum fizyolojik, soğuk algınlığı, nezle, gözyaşı olmaması mukoza kurumaları gibi benzeri hastalıklarda da kullanılır.Ayrıca diş hekimliğinde vital pulpa tedavilerinde pulpa yarasının temizlenmesi için kullanılır. Ayrıca mukoza kurumaları ve diyabet komasında de etkili olam serum fizyolojik göz yaşının yetersiz olduğu durumlarda da kullanılabilmektedir.

UYARI

Doktor tavsiyesi dışında kullanılmaması gerekir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 584 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status