Ses Neden Kısılır? Ses Kısıklığının Nedenleri ve Tedavisi

Ses Kısıklığı Nedir? Ses Kısıklığının Nedenleri ve Tedavisi

Ses kısıklığına neden olabilecek birçok faktör bulunuyor. Ses kısıklığı, çoğunlukla altta yatan faktörün tedavi edilmesiyle ortadan kalkıyor ve ses tellerinin ayrıca tedavisi gerekmiyor. Sesiniz her zamankinden farklı tonlarda, daha az ya da çatallaşarak çıkıyorsa nedeni alerji, sigara, enfeksiyon, reflü veya sesinizi yanlış kullanmanız olabilir. Klinikte en sık görülen ses kısıklığı nedeni “akut larenjit” denilen enflamatuar hadiselerdir. Larenjit tıp dilinde gırtlak iltihabı anlamına geliyor.

Ses kısıklığı bir hafta, on günü geçtiğinde daha da dikkatli olmak gerekiyor. Birkaç gün içinde hafifleyerek düzelmeyen ses kısıklığının arkasında başka sebpler aranmalı. Bunların arasında sesi kötü kullanma (özellikle sesleri ile çalışan öğretmen, avukat gibi meslek gruplarında sık görülür), GERD (mideden asit taşımasına bağlı reflü hstlığı) sinüzitler, olumsuz çevre faktörlerine bağlı tahrişler (toz ya da çeşitli kimyasallara marz kalma gibi) sayılabilir. Uzun süreli ses kısıklığı gırtlak kanserinin de en önemli belirtisi. Ancak her ses kısıklığını gırtlak kanserine bağlamak da doğru değil. Prof. Dr. Üneri polikliniklerine başvuran her hastanın muayenesinde endoskopinin kullanıldığını belirterek şöyle devam ediyor: “Endoskopi yardımıyla ses tellerinin durumu net olarak görülür, ses kısıklığı henüz başlamadan bile ses tellerinin üzerindeki değişikliklerle ciddi bir problem olup olmadığı anlaşılabilir. Ses kısıklığı olan hastalarda kısıklığın nereden kaynaklandığı görülerek tanı konur. Ses telinde, nodül, yara olup olmadığı kontrol edilir. Ses tellerinde tümör saptandığında bile hemen endişeye kapılmamak gerekiyor. Gırtlak kanseri, tedavide başarının yüksek olması nedeniyle kanser türlerinin en iyilerinden kabul ediliyor.

Nedenleri

  1.  Soğuk algınlığı
  2.  Sigara içmek
  3.  Ses tellerindeki iyi ya da kötü huylu kütleler (nodül, polip, kist ya da kanserler)
  4.  Alerjik reaksiyonlar
  5.  Reflü hastalığı
  6.  Fonksiyonel bozukluklar
  7.  Bazı hormon ilaçları
  8.  Çok fazla bağırmak

Tedavisi

Tabii erken tanı şartıyla! Özellikle sigara içenlerin ses kısıklığının uzun sürmesi halinde vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmaları gerekiyor. Gırtlak kanserinin ilk belirtisi ses kısıklığı. Daha sonra kulağa vuran ağrı, öksürük ve balgamda kan gelmesi görülebiliyor. Ses tellerinde kitle ile karşılaşıldığında ilk yapılması gereken cerrahi yaklaşımla biyopsi yapmak ve bunun sonucuna göre tedaviyi planlamaktır. Ses kısıklığının tedavisi, nedene göre değişiyor. Larenjit kökenli ses kısıklığında öncelikle ses tellerinin dinlendirilmesi gerekiyor, çünkü her ses çıkarma çabasında ses telleri birbirine sürtünüp, problemli dokuların iyileşmesini engeller, bunun için belli bir süre hastaya sesini kullanmaması öğütlenir. Enfeksiyon durumunda antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Akut larenjiti ortaya çıkaran nezle ya da grip durumunda da semptomatik tedavi uygulanır. Kimyasal solunmasına bağlı ses teli ödemlerinde bu etkileri yok etmek ve ödemi azaltmak için kortizon grubu ilaçlar kullanılıyor. Ses tellerindeki polip, kist ya da nodül gibi patolojilerde mikroskopik endoskopi ile ses teline zarar vermeden bu dokular temizlenir. Sinüzit, gastroösefagial reflü gibi hastalıklar nedeniyle oluşan ses kısıklıklarında ise önce sebebin ortadan kaldırılması gerekir. Yoksa ses kısıklığının devam etmesi kaçınılmaz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 103 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status