Sigara Bırakmanın En Etkili Yolu , Yöntemi

Sigarayı bırakmak isteyenler ilk önce şunu bilmeliler ki hiçbir şey yok ki azim olmadan kararlılık olmadan başarıya ulaşsın. Herşey’de olduğu gibi sigara bırakmada da azim önemli bir yere sahiptir.

Nikotin bandı ve sakızı

En başta da dediğimiz gibi sigara bırakmanın en büyük önemi bırakmak isteyen kişinin azmidir. Günde bir paket sigara içenler nikotin bağımlısıdır. Nikotin bağımlılarında hastalar nikotin bandı veya nikotin sakızını yardımcı olarak kullanabiliyorlar. Hastaların sigara ile aldıkları nikotin dışarıdan sakız ya da bantla replese ediliyor buna da replasman tedavisi deniyor.

Nikotin sakızının etkisi, çiğnenmeye başladıktan yaklaşık 15 dakika sonra biter. Bu durumda günde 8 taneye kadar nikotin sakızı çiğnenmesi gerekiyor. Ayrıca hastanın, sakızı ağza aldıktan sonra çiğnemekten ziyade dilin altında ya da dişlerin kenarında sakızı emerek yavaş şekilde nikotini almaları daha iyidir.

Yaklaşık 24 saat etkili olan nikotin bantları ise çoğu durumda daha iyi sonuçlar verebiliyor. Bu bantları kullandığınızda, ağzınızda bir sakız bulundurmanıza gerek yok, vücudunuza bant aracılığı ile yeterli nikotini 24 saat boyunca verebiliyorsunuz.

Nikotin bandı çeşitleri

Nikotin bantları üç çeşittir ve kutuları üzerindeki numaralarla çeşitleri belirtiliyor. Hasta, günde 10 tane yani yarım paket sigara içiyorsa 1 numaralı kutu, bir paket içeriyorsa 2, bir paketten fazla içiyorsa da 3 numaralı kutu ile vücudun alıştığı nikotini replase edilmeye çalışılır. Bu bantları sigarayı bırakıyorum kararından sonra iki hafta boyunca kullanmaları öneriliyor.

Hem nikotin sakızının hem de nikotin bantlrının tek bir durumda yan etkisinden sözetmek mümkün; eğer nikotin bandı ya da sakız ile aynı anda sigara içmeye devam ederseniz vücutta aşırı nikotin olacağı için çarpıntalar olabilir, kişi kendini huzursuz ve rahatsız hissedebilir. Bu konuda hastayı bilgilendirmek gerekiyor. Bunun dışında bu ürünlerin her hangi bir yan etkisi bulunmuyor.

Yardımcı ilaçlar

Sigarayı bırakmaya yönelik ilaçlar piyasada mevcut ve ilk çıkan ilaçta  Zyban’dı. Depresyon tedavisinde de kullanılıyor. Ancak 30 yıl kadar önce ABD’de bu ilacı kullanan insanlar doktorlarına geri döndüklerinde depresyonun yanında, artı sigara içmek istemediklerini, sigaraya karşı bir tiksinti duyduklarını söylediler. Bu zayıf etkili anti depresan daha sonra sigarayı bırakmada yardımcı ilaç olarak kullanılmaya başlandı.

Yakın zamanlar da Zyban’dan biraz daha etki olduğu belirtilen Champix adındaki ikinci bir ilaç piyasaya sunuldu. Bu iki ilaç da Türkiye’de mevcut fakat maalesef devlet bu ilaçları ödemiyor. Bu ilaçaların iki kutusu 300 Lira’ya yakın yani oldukça pahalı ilaçlar. İlaç Amerikan FDA yani ilaç denetim kurumunun ve Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı’nın onayını almış, güvenilir ilaçlardır.

Başarı en fazla % 50

Bütün dünyada sigara bıraktırma kliniklerinin başarısı, en sıkı takiplerde bile yüzde 50 oranındadır, yani 10 hastadan 5’i sigarayı bırakmışsa o klinik için başarılı diyebilirz. Yüzde 100 sigarayı bıraktırma gibi bir şansımız ne yazık ki yok.

Bırakamayanlara ufak bir tavsiye

Ne zaman aklınıza sigara gelse içinizden 10’a kadar saymanız sonra farklı şeyler düşünmeniz, sigara içmeyi 5 dakika ertelemeniz ya da sigaranın yerine koyabilceğiniz sakız ya da elma gibi size kilo aldırmayacak, el ve ağız alışkanlığınızı geçiştirecek yiyecekler yemenizi önerebilirim.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 3 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Sigara Bırakmanın En Etkili Yolu , Yöntemi (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Murat dedi ki:

    Kardeş sen matematik ve mantık özürlümüsün ?

    “Başarı en fazla % 50

    Bütün dünyada sigara bıraktırma kliniklerinin başarısı, en sıkı takiplerde bile yüzde 50 oranındadır, yani 10 hastadan 5’i sigarayı bırakmışsa o klinik için başarılı diyebilirz. Yüzde 100 sigarayı bıraktırma gibi bir şansımız ne yazık ki yok.”” bu yazdığında nasıl bir düşünce ve hesaplama ile yazdın ? En son Cİn Ali de mi kaldın ?

DMCA.com Protection Status