Sigara İçen Hamilelerde En Büyük Zararı Bebekler Görmektedir!

Sigara içenlerin dışında yanında bulunanlara karşı da oldukça fazla zarar vermektedir. Bu durum en çok hamile olan bayanların karnındaki çocuğu etkilemektedir. Anne karnında ki bebekler için annenin yedikleri, içtikleri ve aldığı nefes bile önemli olduğundan annelerin daha dikkatli olması gerekir. Özellikle hamile bayanların içtikleri sigaradan dolayı bebeklerin sakat doğmaları, zeka geriliği gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmaları oldukça yüksektir.

Sigara içenlerin içmeyen annelere göre doğan bebeklerinde yüzde 10-15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile dünyaya gelebiliyor. Sigara kullanan annelerin bebeklerinin, kilo eksikliği ve zeka geriliğiyle dünyaya gelebilmektedir. Ayrıca sigara içen annelerin bebeklerinde erken doğum riskinin iki kat fazla olduğu gibi, ölü doğum ve düşük yapma riskinin de daha fazla olduğu bilgisini verdi.

Sigarayı denemeye başlayan 4 kişiden 3’ünün bağımlı oluyor. Sigaraya hiç başlamamak en iyisi. Ancak bağımlı olmuş kişilerin bırakması sağlıkları açısından çok önemli. Çünkü hayatının geç döneminde bile olsa sigarayı bırakmak, sigara içenlerde ki erken ölüm riskini azaltıyor, kişinin sağlığını iyileştiriyor. Bunun için bırakmakta geç kalmamak lazım, ne kadar erken bırakılırsa kalp krizi riski başta olmak üzere hayatı tehdit eden riskleri büyük oranda azalıyor.

Her sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal madde bulunuyor bunlardan en az 81’inin doğrudan kansere neden oluyor.

Sigaranın akciğer kanseri başta olmak üzere, ağız, dil, yutak, gırtlak, tükürük bezi, diş eti, yemek borusu, mide, karaciğer, pankreas, bağırsak, anüs, böbrek, mesane, penis, rahim ağzı ve kan kanserlerinin gelişme riskini artırdığını bildirerek, sigara içenlerin kanserden ölüm oranlarının içmeyenlerinkine göre 15-25 kat fazla olduğunu aktardı.

Sigaranın Etkilerinden Kurtulmak için Neler Yapılmalı?

Sigara içmenin beyinde uyarıcı ve mutluluk verici dopamin denilen maddenin salınımına neden oluyor.

Sigarayı bırakmanın faydaları şöyle:

24 saatte, akciğer mukus ve diğer sigara artıklarını temizlemeye başlar. 48 saatte, karbonmonoksit vücuttan atılır. Koku ve tat alma duyusu belirgin şekilde düzelir. 72 saatte, nefes almak kolaylaşır. Bronşlar gevşer ve enerjileri artar. 2-12 haftada, dolaşım düzelir. 3 – 9 ayda, akciğer fonksiyonları yüzde 10 oranında artar. Öksürük, hırıltı ve nefes problemleri düzelir. 1 yılda, kalp krizi riski yüzde 50 azalır. 10 yılda, akciğer kanseri riski yüzde 50 oranında düşer. 15 yılda, kalp krizi riski hiç sigara içmemiş birinin risk düzeyine iner.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 158 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status