Sıtma Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sıtma Hastalığı Nedir? Sıtma Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sıtma hastalığı hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler vardır. Özellikle sıtma hastalığının belirtileri ile ilgili insanlarımız bilgilenirse, sıtma hastalığı için erken tanı ve tedavi yapılabilir.

Sıtma Hastalığı Nedir?

Sıtma tedavisi olan bir hastalıktır.Sivri sineklerin ısırması sonucu insan vücuduna bulaşır.Özellikle dişi anofel cinsi sivrisinekler yoluyla bulaşan bu hastalığın ilk belirtileri yüksek ateştir. Dünya genelinde özellikle Afrika’da Sıtma hastalığına daha çok rastlanmaktadır. 300 milyona yakın insanın bu hastalığı taşıdığı tahmin edilmektedir.

Sıtma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Uzun süreli geçirilen nöbetler belirtilerin başında gelmektedir.Aynı şekilde titreme,iştahsızlık,halsizlik ve yorgunluk Sıtma belirtilerindendir.Doktorlar tarafından önerilen ve reçeteli sivrisinek ilaçları mevcut,özellikle vücuda sürülen ve sivrisineklerin vücuda yaklaşmasını engelleyen krem ya da spreyler daha çok tercih ediliyor ek olarak bulunulan alana püskürtülen sinek ilaçları da bu hastalıktan korunmanıza yardımcı olabilir.

Sıtma Hastalığının Tedavisi

Tedavisi olan bu hastalık ilaç yoluya belli bir süre sonra atlatılabilr..Bu ilaçlar koruyucu ve tedavi edicidir.İlaçların dozu bulunduğunuz bölgeye göre değişir çünkü bazı plazmodium türleri ilaçlara karşı direnç kazanmıştır bu yüzden farklı ilaçlar kullanılabilmektedir.Sıtma hastalığının çok fazla görüldüğü bir yere seyahat edeceksiniz daha önceden tedbir almalı ve dispanserlerde tedavinizi yaptırmalısınız.Hastalık için verilen ilaçlar kesin sonuca ulaştırmaktadır ancak tedaviyi geciktirir ya da hiçbir şekilde başvurmazsanız hastalık ölüme yol açabilir.

Not: Hastalığın ihmali halinde ani ölümlere neden olabilir.Belirtiler ortaya çoktığı an derhal doktara başvurunuz!

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 5 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status