Sokağa Çıkmayanların Gözleri Daha Çok Zarar Görüyor

Gözlerinizle ilgili bir sorununuz varsa işte size bir sorun haberi daha.Uzak doğuda yapılan bir araştırmada sokağa çıkmayan insanların gözlerinde görme sorunları ortaya çıktığı belirtildi.

Avustralya’nın Canberra Üniversitesi’nden bilimadamlarının yaptığı araştırma, Singapur’da ilkokula gidençocukların sadece günün yarım saatini dışarıda geçirdiği ve 10 çocuktan 8-9’unun miyop olduğunu gösterdi.

Dünya genelinde lise son sınıf öğrencilerinde miyopi vakalarına en fazla Çin, Tayvan, Hong Kong, Japonya, Singapur ve Güney Kore’nin büyük kentlerinde rastlandığı, bu kentlerde miyopi vakalarının yüzde 80-90 olduğu vurgulandı.

sokaga-cikmayanlarin-gozleri-daha-cok-zarar-goruyor

Araştırmacılardan Ian Morgan, dünyanın geri kalan kısmından farklı olarak Uzakdoğu’da çocukların “okula gittiğini, okuldan çıkmadığını, daha sonra evine giderek ders çalıştığını, bilgisayarla uğraştığını ve televizyon izlediğini” belirtti.

Morgan, güneş ışığının göz dokularının normal gelişimi için gerekli ve önemli olduğunu, miyopiyi engelleyen dopamin hormonunu harekete geçirdiğini belirtti.

Uzakdoğu’daki miyopi vakalarının çoğunun kalıtsal olmadığını da belirten Morgan, güneş ışığından yeteri kadar faydalanıldığında, kitap okumanın, ders çalışmanın,bilgisayar önünde vakit geçirmenin miyopi vakalarında artışa neden olmayacağını, günün 2-3 saatini dışarıda geçiren çocuklarda “muhtemelen” miyopi olmayacağını ifade etti.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Haber / Sağlık - 0 viewsYorum Yazın
Etiketler: /

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status