Sonbaharda Saçlar Neden Çok Dökülür

Sonbaharın gelmesiyle birlikte artan saç dökülmelerine dikkat edin. Bahar geldiğinde saçlar normal dökülmenin dışına çıkar ve daha çok dökülmeye başlar. Yazı dizimizde nedenleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Sonbaharın gelmesiyle saçlarda görülen aşırı dökülmelerin nedenlerinin başında değişen hava koşulları söylenebilir. Mevsim değişiklikleri ve özellikle baharın gelişiyle birlikte çoğu insanın problemi saçlarının dökülmesi. Normalde 100-150 tele kadar olan saç dökülmesi, sonbaharda hava değişimi, azalan nem oranı, rüzgar ve düzensiz beslenme gibi etkenlerle daha da artabiliyor.

Uzmanlar, saç dökülmesinin sebeplerini şu şekilde açıkladı: “Saç dökülmesinde genetik faktörlerin rolü çok önemli olmakla birlikte başka sebepler de vardır. Bunlar; tiroid bezi hastalıkları, hamilelik, menopoz sonrası dönem ve diyabet hastalığı gibi endokrin hastalıklar, biotin, demir, protein, çinko eksikliği, kalori kısıtlayıcı diyetler gibi beslenme bozuklukları, doğum kontrol hapları, bazı mantar ilaçları, yüksek doz A vitamini gibi bazı ilaçlar, anemi, cerrahi işlemler, kanser, karaciğer hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları gibi sistemik hastalıklar, psikolojik stres ve boya, perma gibi bir takım kimyasal işlemlerdir. Bunun dışında sık fön çekilmesi, kötü fırçalama, saçları çok sıkı toplama da saç dökülmesinin sebebi olabilir.”

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 2 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status