Suçiçeği Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Çocukken herhalde bir çoğumuz suçiçeği hastalığına yakalanmışsınızdır. Bulaşıcı olmasına karşın tedavisi olan bir hastalıktır.

Kırmızı benek şeklinde vücuda yayılan suçiçeği gözle rahatlıkla görülebilir.Tehlikeli değildir.2- 9 yaş arası çocuklarda daha sık görülür.Suçiçeği olan insanlar bağışıklık kazandığı için tekrar aynı hastalığa yakalanması pek mümkün değildir. Bu duruma çok nadir rastlanır.

sucicegi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir

Suçiçeğinin Belirtileri Nelerdir?

Kırmızı pulcuklar hastalığın en büyük belirtileridir. 2 ila 3 gün gibi bir sürede lekeler kabarcıklara dönüşür ve büyük bir kaşıntı isteği oluşturur. Acı vermez ve büyüklükleri çok fazla değildir. Sırt ve göğüs bölgesi lekelerin ilk adımıdır, daha ağır durumlarda bacaklara ve kollara sıçrayabilir. Yüksek ateş bir diğer belirtidir 39 derece en yüksek ateştir fakat çok ağır durumlarda 40 dereceye ulaşabilir. Hastalık uzun süreli değildir. 5-15 gün arasında lekeler iz bırakmadan kaybolurlar fakat kaşıntı çok fazla olursa ve hasta buna tepki verirse lekeler vücutta derin çukurlar bırakabilir.

Suçiçeği Nasıl Tedavi Edilir?

Virüs kökenli diğer hastalıklarda olduğu gibi suçiçeğinde de ilaç tedavisi mümkün değildir fakat kaşıntıyı azaltmak ya da hafife indirgemek amaçlı losyon ya da kremler kullanılabilir. Tedavi evde mümkündür. Hastanın yatağı temiz tutulmalı çarşaf ve yastık kılıfları sürekli değiştirilmeli ve yıkanmalıdır. Ilık duş hastayı rahatlatabilir. Kaşıntının zarar vermemesi adına hastanın tırnakları törpülenmeli bebeklere ise eldiven giydirilmelidir. Hastanın giysileri de temiz tutulmalıdır. Özellikle iç çamaşırı gün içerisinde sürekli değiştirilmeli ve yıkanmalıdır. Hastalık bulaşıcıdır bu yüzden hastanın odasında çok fazla vakit geçirilmemelidir ve hasta dışarıya çıkarılmamalıdır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 2 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status