Suyun Hayatımız ve Canlılar İçin Önemi

İnsan vücudunun  2/3 ü sudan oluştuğu için hayatımızdaki yeri çok önemlidir.Bir insan aç olarak günlerce, haftalarca hayatta kalabilir. Fakat susuz olarak yaşaması aynı şekilde mümkün değildir.En fazla iki üç gün yaşayabilir.

Sürekli su tüketimi canlılar için zorunlu bir ihtiyaçtır.

İnsan vücundaki su orana yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösterir. Yeni doğan bir bebeğin vücut ağırlığının yaklaşık %75 i suyken, bu miktar yaşlandıkça düşmeye devam eder. Su, besinlerin sindiriminde, besinlerin parçalanmasıyla oluşan atık maddelerin akciğer ve böbreklere taşınıp dışarı atılmalarına, vücut ısısının denetiminde, kanın işlevini yerine getirmesinde, ve cildi nemlendirmede görevlidir. Günde vücudumuzdan 1,5 litre su kaybederiz. Kaybolan suyu dengelemk için vücudumuza günlük 2-2,5 litre su almalıyız.

Suyun Faydaları

Yeterli su almamak cildin kurumasına, erken yaşlanmaya, saçlarda matlaşmaya, halsizliğe, kabızlığa neden olabilir. Çay, kahve, kolalı ve asitli içecekler kafein içerdiklerinden vücutta su kaybına neden olurlar. Bu yüzden ne kadar sıvı tükettiğimizi hesaplarken bunları göz önünde tutmamak gerekir.

Ayrıca su içmemek, kilo vermeyi zorlaştırır.Çünkü yağ yakımında su en büyük etkendir. Yine suyu az tüketmek böbrek rahatsızlıklarına, ciltte lekelenmelere kadar gidebilir. Çok fazla su tüketmekte böbreklerinizi yorar ve çalışmasını yavaşlatabilir. Bu nedenle vücudumuzun ihtiyacı kadar olan sıvıyı gün içinde tüketmek idealdir. Pürüzsüz bir cilt için sprey kabına su doldurup gün içersinde yüzünüze 1-2 kere sıkarsanız yüzünüz ayrıca nem almış olur. Su en önemli besindir. Kremlerinizi, şampuanlarınızı kullandığınız sabunu suyla daha sıvı hale getirdiğinizde cildiniz veya saçınız nemi daha iyi emmiş olacaktır. Bebeklere su vermek iyi değildir kavramı yanlıştır.Bebeğinde normal bir insan kadar olmasada günlük suya ihtiyacı vardır. Yediği mamalar bebeğin vücuduna gerekli olacak kadar suyu vermez.

Bu nedenle su, canlıların hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan en önemli maddedir. En doğal sıvıdır ve insan vücudunun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için en gerekli besindir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 14 viewsYorum Yazın
Etiketler: / / /
DMCA.com Protection Status