Tifo Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tifo Hastalığı Nedir? Tifo Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Tifo Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

İshal hastalığının bir çeşiti olan Salmonerlla tipine benzer bir hastalıktır.Mikroplar yardımıyla bulaşır.Bakterilerin mideye ulaşmasıyla bağırsaklarda üremeye ve çoğalmayasıyla hastalık vücutta yayılmaya başlar.Karasinekler ve lağım fareleri bu hastalığın başlıca nedenleridir.

Tifo Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalık dönemsel olarak insan vücudunda farklılık gösterir.

1. hafta belirtileri: Halsizlik ve vücudun kırgınlığı ile başlayan bu dönem yüksek ateş,iştahsızlık,baş ağrıları ve ürpertiyi de beraberinde getirir.Ateşlenmeler özellikle gece yarılar 39-40 dereceye kadar çıkabilir.

2. hafta: Koltuk altında küçük şekilde kırmızı leke oluşumları başlar.Kabızlık baş gösterir ve bunun yanı sıra dalak büyür,dil kuru ve çatlaktır.

3. hafta: Henüz tedaviye başlanmamışsa bu dönem ciddi tehlikelere yol açabilir.Bağırsak delinmesi şuur bulanıklığı bu aşamada ortaya çıkmaktadır.

4. hafta: Bu evre tedavi süreci başlar ise hastalığın gerileme dönemidir.İştah yerine gelir ve vücut eski haline kavuşur.

5. hafta: İyileşme sürecidir.İlaç tedavisi uygulanmışsa eğer hastalık tamamen geçer.

Tifo Hastalığının Tedavisi

Sebze ve meyveler iyi yıkanmalıdır,hijyen ve temizlik çok önemlidir,açıkta satılan gıdalardan uzak durulmalıdır,özellikle köylerde sular kaynatılarak içilmelidir.Tedavi yöntemleri ise;Hastanın bulunduğu oda güneş görmeli ve düzenli olarak havalandırılmalıdır.Tedavi kloromfenikol ile sağlanır bunun yanı sıra ağız ve cilt bakımı da çok önemlidir.Oda ısısı 20 derecenin üzerine çıkmamalı ya da altına inmemelidir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 0 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status