Tik Nedir,Nasıl ve Neden Oluşur? – Tik Tedavi Yolları

Tik Nedir?

Tik, günümüzde bir çok insanda bulunan kas kasılmasıdır. Ani yapılan hareket sonucu meydana gelen psikolojik bir hastalıktır. Daha çok çocuklarda görülen bu hastalık ergenlik döneminde de başlamaktadır.

Tik Belirtileri:

Sürekli olarak göz kırpma eylemi. Yanak adelelerinde oluşan kasılmalar. Gerekmediği halde sık sık burun çekme ve hızlı nefes alıp verme. Parmak çıtlatmak. İstemsiz yutkunma ve tükürme. Gözler farklı yönlere hareket ettirme. Kulakları oynatmak ve kaşları sık sık indirip kaldırmak.

tik-nedirnasil-ve-neden-olusur-tik-tedavi-yollari

Nedenleri Nelerdir?

Küçük yaşlarda aile tarafından disipline edilen çocuklar genellikle bu şekilde tepki vermeyi tercih ediyor.Baskı altında ya da yasaklarla büyütülen çocuklarda görülme olasılığı daha yüksek, bunun yanı sıra duygularını saklayan ya da belli edemeyen çocuklarda da bu oran çok fazla ancak genel anlamda tik’in oluşma nedeni,korku,baskı,engeller ve kısıtlamalar… Herhangi bir tepkiden korkan ve bunu alışkanlık haline getirmiş birey bu alışkanlığı sürekli hale getiriyor ve tepkilerini bu şekilde ortaya koymaya başlıyor.Küçük yaşlarda korkutulmuş ya da darbe almış çocuklarda en küçük ses ya da harekette bu belirtiler ortaya çıkıyor ek olarak taklit yeteneği fazla olan çocuklarda da alışkanlık haline gelen kasılmalar baş gösteriyor.

Nasıl Tedavi Edilir?

Yapılan baskı ilk olarak ortadan kalkmalıdır ve çocukla daha fazla ilgilenilmeli bunun yanı sıra onun istekleri yerine getirilmelidir.Doktor gözetiminde gerçekleştirilen bir tedavi yöntemi yoktur.(psikolojik aşamada değilse)Disiplin ve dayatmalar çocuk üzerinde uygulanmamalıdır.Alışkanlıklarından vazgeçebilmesi için özgür hareket etmesi en önemli kuraldır.İçine kapanık bir birey yetiştirmekten uzak durmanız da tavsiye edilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 11 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status