Topuk Dikeni Nedir,Tedavisi ve Nasıl Geçer?

Tedavi edilmediği zaman kişide ilerde yürüme bozukluğuna kadar neden olabilecek bir hastalıktır.Özellikle sabah kalktığınızda ayağınızda bir sızı hissediyorsanız sizde muhtemelen topuk dikeni vardır.Bunu şahsen kendimden biliyorum:)

Topuk dikeninin ana problemi ayaktaki adalenin yeteri kadar esnek çalışamama ağrısıdır. Topuk dikeni; kilo problemi olan kişilerde, basma kusuru olan kişilerde ve yanlış ayakkabı kullanımında ortaya çıkar.

topuk-dikeni-nedirtedavisi-ve-nasil-gecer

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni tedavisi basamaklı bir tedavidir. Öncelikle kişinin doktorun vereceği ayak egzersizleri yapılmalıdır. Yapılan egzersizlere ek olarak destekleyici ayakkabılar kullanmalıdır. Ayrıca fizik tedavi şekilleriylede tedavi edilebilir. Eğer tüm bunlara rağmen herhangi bir iyileşme görülmezse son olarak cerrahi müdahaleyle tedavi edilir.

Topuk dikeni olan kişiler kesinlikle topuk bölümünde destekli ayakkabılar kullanmalıdırlar. Bayanlarda dolgu topuk ayakkabılar tercih etmelilerdir. Ayrıca topukta oluşmuş yaralar varsa lazer yöntemi yada ilaç tedavisiyle bu yaralar tedavi edilmelidir. Ayağa fazla yük vermek ve sürekli ayakta durmak ayaktaki ödemi arttırır. Bu da topuk dikenine neden olur ve tedavinin olumlu sonucunu geciktirir.

Bitkisel ürünlerlede yan tedavi uygulanabilir. Kantoron yağı, papatya yağı ve çörek otunu karıştırıp hergün düzenli olarak topuğa masaj yaparak uyguladığınızda ağrılarınız azalır ve topuk dikeninin geçmesi için etkilidir. Topuk dikeniyle birlikte topuğunuzda çatlaklar ve nasırlarda varsa zeytinyağı ve vazelini karıştırıp topuğunuza banyodan sonra sürebilirsiniz. Bu işlem banyoda yumuşayan çatlak ve nasırların sertleşerek ayağı kaplamasını önlemektedir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 30 viewsYorum Yazın

Topuk Dikeni Nedir,Tedavisi ve Nasıl Geçer? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Selin Aker dedi ki:

    benimde annemde de topuk dikeni vardı bu rahatsızlık heeltex diye bir yerden topuk dikeni çorabı almıştık anneme fazla sürmedi geçmişti ama oldu 1 ay felan, yürüseniz bile fazla ağrı hissetmiyorsunuz o çorapla, merak edenler varsa siteleri şuydu.
    http://www.heeltex.com

  2. AHMET CENGİZ dedi ki:

    SLM adım Ahmet yıllardır topuk dikeniyle beraber yaşamak zorunda kaldım 2014 yılı beni dikenim den ayırdı.hani bazen köylerimiz de koca karı ilaçları olur bilir misiniz.bende onlardan birini denedim Allah ıma bin şükür sonuç harika oldu.bildiğimiz incir o daha yeşilken kopartıldığın da sütü çıkar.incir sütü ellerimiz de çıkan siğile iyi gelir dediler bende bunu topuk dikenine uyguladım.dikeni olanlar bilir o ölü bölgeyi tırnak bıçağınla oyuyordum daha sonra o incir sütünü oraya sürüyor.ve 5-6 saat sonra yıkıyordum.bunu iki seans yaptım her seans kesmiş olduğunuz topuk dikeni tekrar büyüyene kadar tekrar kesip sürün, ikinci seansım da orada belli bi siyah lekeler oluştu.onuda orada elinizle asılsanız da cıkar .ve birdaha sizi rahatsız eden bitaş önünüze çıkmaz inşallah.geçmiş olsun..

DMCA.com Protection Status