Uyku Apne Sendromunda Hangi Belirtiler Görülür?

Uyku Apne Sendromu, bir çok insanın şikayetlendiği durumlardan birisidir. Bu hastalıktan dolayı günlük hayatta insanların gece yaşadığı olumsuzluklardan dolayı verimsiz bir gün geçirilir. Çalışanları işlerinde zor duruma sokabiliyor, öğrencileri başarısız kılabiliyor. Bu hastalık tedavi edilmediği zaman sorun daha büyümektedir.

Uyku apnesi hayati sağlık sorunlara neden olabilen ciddi bir hastalık olsa da uyku apnesinin belirtilerini hastanın kendisinin fark edebilmesi oldukça zordur. Hasta genellikle uykudaki normal olmayan durumlardan, eşi veya yakınlarının fark etmesiyle haberdar olur.

Birkaç Başlıkta Uyku Apnesi Belirtileri;

Uyurken Düzensiz solunum ve gürültülü horlama;

Uyku apnesinin en önemli belirtisi gece uykusu süresince ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlamalar ve iç çekmelerdir. Bu solunum düzensizlikleri, çoğu kişide görülen yumuşak ve hafif horlamalardan farklıdır. Horlayan insanların çoğunda bu tip horlamalar daha çok sırtüstü uyuma sırasında gerçekleşir. Uyku apnesinin sonucu olarak ortaya çıkan horlamalar ise her türlü pozisyonda gerçekleşebilir. Uyku apnesi olan hasta, el kol hareketleri ile rahatsız bir şekilde uyumaya çalışır.

Uykuda nefes alıp vermenin durması;

Düzensiz solunum birçok insanda duruma bağlı olarak uykuya dalma, uyanma veya rüya görme sırasında görülebilir. Diğer bir taraftan uyku apneli hastalarda sık sık tekrarlanan uzun süreli solunum durmaları olmaktadır. Apneli hastalarda 10 saniyeden başlayan solunum duraklamaları bir dakikadan fazla sürelere kadar devam edebilir. Uykuları boyunca saatte 10’dan fazla tekrarlayan, 10 saniyeden bir dakikaya varan nefes durmaları ile boğulurcasına mücadele eden kişilerde uyku ve oksijen yetersizliği oluşmaktadır. Bunların sonucu olarak hastalarda büyük sorunlara rastlanmaktadır.

Gündüz vakitlerinde aşırı uykulu olmak;

Gece uyku kalitesinin bozulması nedeniyle gün boyunca kendini yorgun hisseden hastaların kitap okurken ya da televizyon seyrederken uyuklamaları olabilir. Bu özellikle araç kullanan hastalar için önemlidir. Uyku apne sendromu olan hastaların trafik kazası yapma riski normalden 8 kat fazladır. Bu da hastalarda inanılmaz derece yorgunluğa dolayısıyla konsantre olamamaya neden olur.

Madde madde uyku apnesi belirtileri;

 1. Yüksek sesli horlama
 2. Horlamanın zaman zaman kesintiye uğraması ve ardından derin, gürültülü bir solunum ile birlikte horlamanın devam etmesi
 3. Dinlendirici uyku uyuyamama
 4. Sabah yorgun kalkma
 5. Gün içerisinde uyku hali konsantasyon güçlüğü, unutkanlık
 6. Sabah başağrısı
 7. Gece sık tuvalete gitme
 8. Erkeklerde ereksiyon güçlüğü
 9. Kadınlarda adet düzensizliği
 10. Çocuklarda horlama, nefes alma güçlüğü
 11. Huzursuz uyuma, gündüz hiperaktivite ve okul başarısında düşüklük
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 174 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status