Vitaminlerin Fazlası Hangi Sorunlara Yol Açıyor

Vitaminler sağlık için çok önemli. Ancak fazla alındığında hastalıklara neden oluyor. Fazla D vitamini kalbi, C vitamini böbreği vuruyor. Vitaminler, hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için olmazsa olmaz besin öğelerinden biri. Ancak vitaminler gereğinden çok alınması durumunda birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. International Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Bağcivan, her ilacın aslında bir zehir olduğunu ve ilacı zehirden ayıran tek özelliğin dozu olduğunu hatırlatıp “İnsan için en önemli, en hayati olan su bile gereksiz ve fazla tüketildiğinde önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

vitaminlerin-fazlasi-hangi-sorunlara-yol-aciyor

Günümüz tıbbında vitaminlerin hangi şartlarda tedavi amacıyla hangi şartlarda tedbir amacıyla kullanılacağı bellidir” diye konuştu. Yağda eriyen A, K, ve D vitaminlerinin fazla alındığında vücutta birikmesinin zararlarına dikkat çeken Dr. Bağcivan şunları söyledi:

 D vitamini fazla alındığında:

 1. Kalsiyum fazlalığının yanı sıra D vitamini zehirlenmesine yol açıyor.
 2. D vitamini fazlalığı kan kalsiyum düzeyinde artmaya ve buna bağlı olarak kas krampları, kalp ritim problemleri, böbrek ve kabızlık gibi sorunların oluşumuna neden oluyor.

 A vitamini fazla alındığında:

 1. Ciltte koyulaşmaya, pullanmaya, kafa içi basıncının artmasına, şiddetli baş ağrısına, görme sorunlarına neden olabiliyor.

 K vitamini fazla alındığında:

 1. Bu durum kanın pıhtılaşmasına yönelik sorunları ortaya çıkarabiliyor.

 C vitamini fazla alındığında:

 1. Vücutta depo edilmemesine rağmen idrarla atıldığından bazı böbrek taşlarının oluşmasını sağlıyor.

 E vitamini fazla alındığında:

 1. Bilimsel çalışmalar da yüksek dozda kullanılan E ve C vitaminlerinin akciğer kanserinin oluşumunu artırdığını gösteriyor.
 2.  Yine yapılan çalışmalarda yüksek doz A, C ve E vitamini kullanmanın mide-bağırsak, prostat kanserinde kanser gelişimine neden olmasa bile beklenen yaşam süresini kısalttığı, tümörün büyümesine ve ilerlemesine katkı sağladığı gösteriyor.

B7 vitamini fazla alındığında:

B7 vitamini suda çözünen bir vitamin olduğu için fazla alınan miktar idrarla atılır.Biyotin takviyeleri güvenle kullanılabilir, yüksek dozlarda bilinen zararlı bir etkisi yoktur.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 86 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Vitaminlerin Fazlası Hangi Sorunlara Yol Açıyor (2 Yorum)

Yorum Yaz

 1. soydan dedi ki:

  oğlum ben b7 vitaminini istiyorum

  • Selçuk Gönültaş dedi ki:

   B7 vitamini ile ilgili yüksek dozlarda bilinen zararlı bir etkisi yoktur. Bundan dolayı konuda ki maddeler arasında yoktu. Zararı olmasa bile yinede ekleme yaptık.

DMCA.com Protection Status