Vücut Direncini Artırmak için Düzenli Olarak Bal Tüketin!

Bal hala sırrı tam olarak çözülemeyen besinlerden bir tanesidir. Arılar tarafından yüzlerce çiçekten faydalanılan ve sofralarımıza onlarca faydasını bilerek koyduğumuz ve tükettiğimiz besinlerin başında geliyor. Vücut direncini artırmak için antioksidan ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Ayrıca bal kalori ve protein deposu olarak da bilinmektedir.

Bal tüketmek öksürük, kabızlık, nezle, grip gibi hastalıklardan korumasının yanında mideye diğer bütün organlara faydalıdır. Kansızlığı önlüyor ve damar tıkanıklığına iyi geliyor. Büyükler gibi çocuklarında tüketmesi faydalıdır. Bal içerisinde barındırdığı vitamin, mineral, enzim ve aminoasitler sayesinde çocuklara gelişim açısından oldukça fayda sağlamaktadır.

Özellikle TV, radyo gibi iletişim kanallarında satılan balların sağlık açısından faydası düşündürücüdür. Çünkü satılan balların kalitesi hakkında bilgi sahibi olunmadığı için verilen paranın karşılığı tam anlamıyla alınamıyor.

Ancak bilinen faydalarının yanı sıra 0 – 1 yaşındaki bebeklere bal yedirmemek gerekir.

Kuran’ın Nahl Suresi’nin 69. Ayeti: “Rabbin balarısına: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler (kovanlar) edin. Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır.”

Yukarıdaki ayet balın ne kadar büyük ve önemli bir sağlık aracı olduğu anlaşılmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 100 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status