Yatakta Yatış Şekli Nasıl Olmalı?

Güne dinç ve sağlıklı başlamak için uykunun önemi çok büyüktür.Fakat uyurken rahat ve sorunsuz bir şekilde uyumak için yatış şeklimizin mutlaka iyi olması lazım.Herkesin eminim ki belirlediği bir yatış pozisyonu vardır.Peki bu yatış pozisyonlarının hangisi doğru?

En İyi Yatış Pozisyonları

– (Fetus yani cenin yatışı pozisyonu): Cenin şeklinde yani anne karnındaymış gibi kıvrılarak yatmak, dışa dönük ancak duygusal, hassas bir kalbe sahip olduğunuzu gösteriyor. Bu tür kişiler birisiyle ilk buluşmalarında utangaç olabilir ancak kısa sürede rahatlarlar. Araştırmalarda 1000 kişiden %41′inin bu şekilde uyuduğu belirlenmiş. Kadınların erkeklerden 2 kat daha fazla bu poziyonda uyuduğu da tespit edilen diğer bir bulgudur.

– (Kollar yanda dik yatış pozisyonu): Çoğu kişi kollarını her iki tarafa sarkıtıp dik şekilde uyuyamaz. Bu şekilde uyuyunlar rahat, kalabalığa alışkın, yabancılara güvenen, sosyal insanlardır. Buna rağmen, bazen kolay aldanabilirler.

– (Yaşlı duruşunda yatış pozisyonu): Her iki kolunu kıvırarak ellerini yastığın yanına veya omuz hizasına koyan kişiler doğal insanlardır. Şüpheci, kuşkucu, iyiliğe şüpheyle bakan özellikler taşıyabilirler. Düşünceleri nizde yardımcı olurlar. Genellikle ilgi odağı olmaktan hoşlanmazlar.

Yukarıda yazılı olan uyku pozisyonları üç ana uyku pozisyonu olarak açıklanmaktadır. Diğer üç uyku pozisyonu ise serbest yatış yani yüz üstü yatış, asker yatışı ve deniz yıldızı yatışıdır. Uzmanların yapmış olduğu açıklama da yüzü koyun yatmak sindirimi durdurur, deniz yıldızı ve asker yatışı pozisyonlarında ise sıklıkla horlama ile karşılaşılır. Midemizin baskı görmediği ve kolay nefes alabildiğimiz düz yatışlar bizim için daha çok sağlıklıdır. Rahat bir uyku sağlar ve horlamayı büyük oranda azaltır. Bu araştırmalarda ayrıca çoğu insanın uyku pozisyonu değiştirmekten hoşlanmadığını da ortaya koymaktadır. Bu araştırmalara göre insanların sadece %5′i her gece farklı pozisyonda uyuduğu ortaya çıkmıştır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 39 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status