Yaz Aylarında Göz Sağlığını Korumanın 6 Yolu!

Uzmanlar yaz aylarında göz sağlığımızı nasıl daha iyi koruruz ile ilgili önemli olan 6 madde aktardılar.

Yaz aylarında özellikle aşırı sıcaklar, deniz ve havuz keyfi vazgeçilmez eğlence kaynaklarının en önemlileri sayılır. Sıcak havalar da serinlemek amacıyla girilen deniz ve havuzlara ayrıca bir de güneş altın da kalınması da eklenince göz sağlığı açısından önemli problemlere yol açabilmektedir. Ozon tabakasının delinmesinden dolayı güneş ışınlarının dünyaya direkt geldiğini biliyoruz. Deniz ve havuz serinledikten sonra güneş altında kalmak zararlı ışınların hem vücuda hem de göze verdiği zararlar artmaktadır.

Güneşin zararlı ışınları gözün tüm yapısına zarar verirken denizin tuzu ve havuzun kloru da enfeksiyon gelişme riskini artırıyor. Bu nedenle güneşe çıkarken mutlaka uygun gözlük kullanmak, havuz ve denizden sonra ise sabunlu suyla duş almak gerekiyor.Yaz aylarında gözlerde enfeksiyon ve alerji görülme oranları artıyor.Deniz ve havuzlardan alınan mikroplarsa ciddi göz enfeksiyonlarını beraberinde getiriyor. Sonucunda ise özellikle bu günlerde birçok kişinin gözleri ya kırmızı ya da çapaklı.Açık tenli ve renkli gözlüler başta olmak üzere bu günlerde herkesin göz sağlığına özen göstermeleri gerekiyor.Özellikle güneşin dik geldiği saatlerde gözün kurumaması için göz kapağı kenarındaki yağlı salgılarda artış meydana geliyor. Bu salgılar donduğunda gözde arpacık oluşuyor. Ayrıca sıcağın artması ve buharlaşmanın etkisiyle, gözyaşında azalma görülüyor, bu da mikroplara ve alerjenlere karşı gözün savunmasını bozuyor.

goz-sagligi

Gözünüzü Güneş, Deniz ve Havuzların Zararlarından Korumak için;

  • Havuz ve Denizden sonra duş almayı unutmayın:

Denizin tuzu ve havuzun kloru kimyasal etkileri nedeniyle gözün savunmasını bozuyor ve enfeksiyonun ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu nedenle deniz veya havuzdan sonra mutlaka temiz suyla duş alınması gerekiyor. Deniz ve havuzların temizliği anlık değişebileceği için sonrasında yapılacak duş ve kişiye özel temiz havlu ile kurulanmak gözler için önemli bir koruyucu tedbir.

  • Şapka ve gözlük kullanmayı unutmayın:

Güneş gözlüğü seçerken ultraviyole A ve B ışınlarını süzen gözlükleri seçin. Çünkü güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında göze temas eden ultroviyole ışınları erken yaşta katarakt gelişimine neden oluyor. Ayrıca retinaya ulaştığında gözün arkasındaki hücrelere zarar veriyor. Göz hücrelerinin zarar görmesiyle birlikte, normalde 65 yaş üstü kişilerde görülen sarı nokta hastalığı daha erken yaşlarda ortaya çıkabiliyor.

  • Güneş gözlüğü alırken bunu unutmayın:

Camı koyu renk olan güneş gözlüklerinde göz bebekleri büyüyor ve göze giren güneş ışınları da artıyor. Güneş gözlüğü seçerken yukarıdan aşağıya doğru renk tonlarının açıldığı gözlüklerin tercih edilmesi gerekiyor.

  • Makyajlı gözünüzle Güneşte fazla kalmayın:

Özellikle göz kapağı üstüne sürülen kalemler sıcağın etkisiyle akabiliyor, gözyaşı salgısı yapan bezlerin ağzını tıkayarak enfeksiyonlara zemin hazırlayabiliyor. Yatmadan önce göz makyajınızı mutlaka temizleyin.

  • Sabunla yüz yıkamayı unutmayın:

Çocuklar hijyene dikkat etmedikleri için kirli ellerini gözlerine sürebiliyor ve kendi kendini efekte edebiliyorlar. Bu nedenle öncelikle anne babaların çocuklarına kişisel hijyeni öğretmesi gerekiyor. Bazı çocuklar sabun göze kaçtığında acıttığı için yüzünü sabunlamayı sevmiyor ve sadece suyla yıkıyor. Bu da yeterli bir temizlik sağlamıyor. Anne babaların çocuklarına yüzlerini bebe şampuanı ile yıkama alışkanlığı kazandırmaları etkili olabiliyor. Sabah uyandıklarında, yemeklerden önce, sonra ve yatmadan önce çocukların mutlaka ellerini ve yüzlerini yıkamaları gerekiyor.

  • Güneş kremine dikkat edin:

Yüzünüze güneş kremi sürerken göz çevrenize yaklaştırmayın. Alın bölgesine sürülen kremler sıcağın etkisiyle göze kaçabiliyor. Bu da gözün tahriş olmasına neden olabiliyor. Ayrıca kremin zararlı etkilerini önlemek amacıyla yatmadan 2 saat önce, yüzünüzü sabunla yıkayın.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 3 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status