Yazın Böbrek Taşı Riskine Karşı Ne Yapılmalı

Böbrek taşı riski yaz aylarında oldukça fazla artış göstermektedir. Özellikle son yıllarda şekerli, tuzlu ve hayvansal gıdaların tüketiminde artış olmasının böbrek taşı riskinde de artışlara sebep olmaktadır. Yazın sıcak zamanlarında limonata içmek yerine, limon dilimli su içmek daha faydalı olmaktadır ve ayrıca böbrek taşlarının oluşmasına neden olan en büyük sorun susuzluk çekmektir. Yaz aylarında yaşanan aşırı terlemenin yanı sıra yeteri kadar da su içmez isek vücut sıvılarındaki kalsiyum miktarının artması dolayısıyla böbrek taşları da artış göstermektedir.

Böbrek taşının oluşmasından sonra yaşanan süreç zor bir süreçtir ve bu durumdan kurtulmak için yeteri kadar su tüketilmeli. Günde en az 2-2,5 litre ya da 8 su bardağı su tüketilmelidir. 2-3 saatte bir idrara çıkıyorsanız yeterince sıvı alıyorsunuzdur. İdrar renginizin açık sarı olması da yeterli sıvı tükettiğiniz anlamına gelir.Ayrıca fazla çay tüketilmesini ise önerilmemektedir. Çünkü çayın içindeki oksalat, böbrek taşı riskini arttırıyor. Doğal gıdalardaki kalsiyum böbrek taşı oluşumunu azaltırken, yine ilaç olarak alınan kalsiyum ise böbrek taşına neden oluyor.

Yazın şunları yapmak böbrek taşı oluşması riskine karşı faydalıdır;

  • Su dışında, karpuz gibi bol su içeren meyveler ve sebzeler tüketilmeli.
  • Zorunlu olmadıkça sıcak havalarda dışarıya çıkılmamalı.
  • Terlemeyi azaltan hafif doğal pamuklu ve açık renk giysiler giyilmeli.
  • Susuzluk hissedilmese de egzersiz öncesi mutlaka su içilmeli.
  • İdrar söktürücü ilaç kullanımında, kontrol altında olmayan şeker hastalığında ve altta yatan böbrek hastalığı olanlarda su gereksinimi arttığı için bu kişiler, su tüketimine dikkat etmeli.

Bunların dışında ayrıca aşağıda yer alan kimseler fazla su içmemelidir;

  • Böbrek yetmezliği olanlar.
  • Diyalize bağımlı olanların ve bu nedenle idrara çıkmaları azalan kişiler
  • İleri kalp yetmezliği olanların yaz aylarında fazla sıvı tüketiminden uzak durmaları gerekiyor.

Bu kişilerin böbrekleri zaten yeterli idrar üretemediğinden, aldıkları fazla sıvı vücutta birikerek solunum yetmezliğine neden olabilir ve vücutlarında şişlik meydana gelir. Uzmanlar bu nedenle bu kimselerin tam tersine günde 1 litreden fazla su tüketmemelerini tavsiye etmektedir.

Kalsiyum içeren yiyeceklerle oksalat içeren yiyeceklerin birlikte tüketilmesinin böbrekte taş oluşumunu tetiklemediğini belirten uzmanların verdiği bilgiye göre yoğurtlu ıspanak, sütlü çay gibi gıdalar gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 56 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status