Yoğurdun Mucizeleri, Faydaları

Günlük olarak tükettiğiniz yoğurdun mucize sayılacak faydaları olduğunu biliyormuydunuz. İşte yapılan araştırmalarla yoğurtun etkileri.

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar, yoğurt yemenin yaşla bağlantılı olan kilo alımlarının önüne geçtiğini gösteriyor. Yapılan son araştırmalar, yoğurdun sadece insanlarda değil, farelerde de gözle görünür değişim sağladığını ortaya koydu.

Bilim adamları yoğurdun yaşla gelen kiloların nasıl önüne geçtiğini anlamak için bir deney yaptı.“Belki de bu durum bağırsaklarımızda yaşayan sağlıklı bir bakteriden kaynaklanıyordur. İnsan vücudundaki bakteriler, hücre sayısının 10 katı. Yoğurttaki probiyotikler (mikroorganizmaların büyümesini destekleyen maddeler), kilomuzla bağlantılı olabilir” açıklamasını yaptı.

Vanilyalı Yoğurt:

İki araştırmacı, yoğurdun etkisini ölçmek için, bir grup fareyi normal diyetle, diğer bir grubu da aynı diyetin yanında verdikleri vanilyalı yoğurtla besledi. Bilim adamları, “Fark ettiğimiz ilk şey, farelerin kürklerindeki değişim oldu. Çok kalın ve şaşırtıcı derecede parlaktı” dedi.

Ancak vanilyalı yoğurdun etkisi sadece parlak kürkle sınırla kalmadı. Yoğurtla beslenen fareler, daha ince bir hal alırken, erkek fareler diğerlerine “dayılanmaya” başladı. Bilim adamları, “Yoğurt yiyen erkeklerde bir değişiklik olduğunun farkındaydık. Ancak bunun ne olduğunu ilk anda fark etmedik… Fark ettik ki kendilerini farklı kabul ediyor ve buna göre davranıyorlar. Düşünün, bunlar sadece fare” ifadesini kullandı.

Bilim adamları, bir süre sonra yoğurt yiyen erkeklerin “kasıntı kasıntı yürümeye başladığını” tespit etti. Dahası, erkek farelerin yumurtalıkları daha belirgin hale geldi. Analizler, yoğurt yiyen erkek farelerin, normal diyetle beslenen farelere kıyasla yüzde 5, çöple beslenen farelere kıyasla yüzde 15 daha büyük yumurtalıklara sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Bilim adamları, yoğurt yiyen erkek farelerin sperm üretimi ve çiftleşme sıklığı arttı. Yoğurtla beslenen dişi fareler ise erkeklerden daha parlak tüylere sahip olurken, daha büyük yavrular doğurdu.

Bilim adamları  fareler üzerindeki deney henüz tamamlanmış değil, ancak bilim insanlarına beklenenden daha fazlasını sundular. “Sanırım diyetime bugünden itibaren yoğurt ekleyeceğim” dedi.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık / Yaşam - 3 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status