Yüksek Ateş ve Havale Nedir? Tedavi Yolları

Günümüzde özellikle çocuklarda görünen ve çok sık rastlanılan bir hastalık olduğu için anne ve babalar bu konuda çok dikkatli ve bilinçli olmalıdır. Zamanında müdahale çok önemlidir. Zaten hastalık gözle görüldüğü için teşhisi kolaydır.

İnsanların normal vücut sıcaklığı 37 C dır. Vücudun farklı bölgelerinde yapılan ölçümlerde ise; koltuk altı 37,3 ağız 37,5 kulak ve rektal 38 C üzerinde olması ateş olarak tanımlanmaktadır. Ancak yüksek yada aşırı ateş (hipertermi) ise 41 C’nin üstü olarak tarif edilmektedir.

Tedavisinde geç kalınırsa ilerde büyük sıkıntılara neden olabilir.

Havalenin Bazı Belirtileri

  • Yüksek Ateş
  • Vücudun aniden sararması
  • Altını ıslatma
  • Zamansız gerçekleşen nöbetler
  • Gözlerin dönmesi
  • Zamansız uyuklama

Bu belirtilerin tümü aynı anda gerçekleşmeyebilir ancak bilinmesi gereken en önemli belirti yüksek ateş. Küçük çocuklar sık sık ateşlenebilir bunu göz ardı etmeyiniz. İlk müdahale çok önemli havaleye neden olan bazı hastalıklar da bu belirtiler arasında. İshal, grip, zatürre gibi rahatsızlıklar bir anda havaleye çevirebilir.

Neler Yapılabilir?

İlk olarak ateşin düşürülmesi çok önemlidir. Ilık bir bezle bu sağlanabilir ya da sirkeli su tedavisi en bilinenidir. Buz torbası ya da ılık duş çocuğu rahatlatabilir ve ateşin düşmesine yardımcı olur. Doktorlar bu konuda ilaç tedavisine başvurmaktadır.

Fitil ya da aspirin gibi ateş düşürücü ilaçlar en etkili olanlarıdır. Ailelerin yapacakları kısıtlıdır, eklem yerlerine buz torbası koymak ve ateşlenen çocuğun çok fazla susuz kalmaması önemlidir. 38 dereceden daha yüksek ateş söz konusu ise aile direkt olarak doktora başvurmalıdır, evde yapılabilecek müdahaleler kısıtlı ve kesin çözüm olmayabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 1 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status