Yüz Felci Nedir? Yüz Felcine Neden Olan Faktörler, Belirtileri ve Tedavisi

Yüz felci ya da fasiyal palsi, yüz hareketlerinin genellikle tek taraflı azalması veya kaybolmasıdır. Kaş kaldırma, göz kapama, diş gösterme, gülme ve yanak şişirme gibi hareketler bozulur. Yüz hareketlerini sağlamak amacıyla beyinden gelen komutları kaslara ileten yüz sinirindeki sorunlar bu hastalığa neden olmaktadır. Bu felç türünde yüzün yarısı kısmen hareketsiz ve ifadesiz kalır. Santral ve periferik olmak üzere iki türlüdür.
Ramsay-Hunt sendromu, sistemik hastalıklar, orta kulak iltihapları, tümörlere bağlı hastalıklar ya da travmalar bu hastalığa sebep olabilirken en çok görünen tipi Bell’s palsy’dir. hem kadınlarda hem de erkeklerde her yaşta ve yılın her döneminde görülebilmektedir.

Yol Açan Faktörler?

Beyinle beyin sapı arasındaki veya beyinle yüz kaslarına kadar olan bölümdeki birçok hastalığa bağlı olarak yüz felci gelişebilir. Beyinle -beyin sapı arasındaki yüz felci nedenleri nöroloji tarafından incelenir. Beyin sapından sonraki yüz siniri hastalıklarında oluşan yüz felcine ise periferik yüz felci (bell felci) denir; en sık rastlanan yüz felci şeklidir. Periferik yüz felcini ise yapacak pek çok neden vardır:

  1. Viral ve diğer orta kulak iltihapları.
  2. Sistemik hastalıklar (şeker hastalığı en basta gelir, hipertansiyon, nörit yani sinir iltihabı, sarkoidoz, vitamin eksikliği vb).
  3. Tümoral hastalıklar; yüz sinirinin direkt kendisinden kaynaklanan tümör veya sinirin geçtiği bölgelerden kaynaklanan tümör ile dıştan sıkışması yoluyla yüz felci olabilir.
  4. Travmalar; kulak çevresine veya yüze gelen darbeler yüz sinirini hasara uğratarak yüz felci yapabilir.
  5. Ameliyatlar; kafa içinde kulak çevresinde başka sebeplerle yapılan ameliyatlar sırasında yüz siniri hasarlanabilir.

Belirtileri

Hasta felçli yüz tarafındaki kulağının arkasında bir ağrı veya işitmede erkenden bir zorlanma hissedebilir. Hiperakuzi; sık görülen, özellikle telefonla konuşurken fark edilen, seslere karsı artmış, hoşa gitmeyen bir duyarlılık olmasıdır. Bazen hasta yüzünde olaya eşlik eden bir uyuşma algılar. Ama yapılan muayenede gerçek bir duyu kaybı bulunmaz.

Süreci ve Tedavisi

7-10 gün ilaç tedavisi ile birlikte aynı taraf yüze uygulanacak masaj tedavisi, sıcak uygulaması, yüz kaslarını çalıştıracak egzersiz önerilir, ayrıca sakız çiğneme tavsiye edilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 80 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status