Yüzün Uyuşmanın Nedenleri ve Koruma Yolları

Yüz felcinden nedenlerinden bir tanesi yüz ve saç ıslakken rüzgar karşısına çıkılmasıdır.Yüz kasları beyin tarafından sinirler aracılığıyla idare edilirler.Beyindeki bu sinirler görevlerini yapamazlarsa yüz felçli görülebilir.

Yüz kasları beyinden yedi  sinir tarafından idare edilirler. Bu sinir fonksiyonlarını yapamazsa yüz kaslarında felç görülebilir. Yüz felçi ağzın 1 kenarının sarkması yada göz kapaklarının kapanmaması gibi durumlarda kendini belli edecektir. Bunun nedeni sinirlerin iltihaplanması gibi geçici basit sebepler olabilmektedir yada daha tehlikeli olan beyin merkezindeki 1 engel olabilmektedir. Yüz, dil ve ağız kaslarını yönlendiren nervus facialis’teki sorunlar felce neden olabilir. Yüz felci her yaş grubunda görülür.

Yüz felcinin nedeni yüz sinirinin nervus facialis değişik sorunlardan ötürü tahriş olması neticesi ortaya çıkmaktadır. Rahatsızlığın oluştuğunda büyük miktarda virüsler tesirli olur, yalnız 1/3 ‚ünün nedeni bilinmemektedir. Beyin uru, kaza neticesi baş tasında zedelenme, zona rahatsızlığı, yada borrelioz rahatsızlığı ( borrelioz virüsü taşıyan kenelerin ısırması ile insana geçen rahatsızlık ) yüz felcine neden olur . Ayrıca şeker hastalığı ( diyabet ), yüksek tansiyon ve beyin kanamasıda yüz felcine neden olabilmektedir. Yüz felci olmadan 23 gün önce kulak arkasındaki 1 acı ile kendini belli edecektir.

Yüz Felcinden Korunmak İçin;

Terliyken rüzgar ve soğukta kalmamalı.

Islak saçla dışarı çıkmamalı.

Taşıtlarda seyahat ederken camları açık bırakmamak.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Sağlık - 1 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status