Sümerlerin Kuruluşu ve Yıkılışı Hakkında Kısa Bilgi

Sümerlerin Kuruluşu ve Yıkılışı

Sümerlerin kuruluşu ve yıkılışı hakkında kısa bilgi.

Sümerlerin Kuruluşu: Sümer, Sümerliler, M.Ö. 3500 – M.Ö. 2000 yılları arasında Güney Irak’ta (Mezopotamya) yerleşik olan, medeniyetin beşiği olarak bilinen coğrafi bölge ve medeniyet.

Sümerlerin Mezopotamya’ya ne zaman ve nereden geldikleri kesin olarak bilinmemektedir. Kimi araştırmacılara göre deniz, kimi araştırmacılara göre kara yolu ile geldiler.

Üzerinde birleşilen tek noktaysa onların doğudan gelmiş bir kavim olduklarıdır. Geliş tarihleri de İ.Ö. 3500-3300 olarak tahmin edilmektedir. Sümerler Mezopotamya’da başlıcaları Ur, Uruk, Lagaş, Lorsa, Eridu vb. olan kent devletleri kurdular.

İlk defa Akadlar tarafından içten çökertildi ve bundan sonra bir daha eski haline gelemedi; M.Ö. 2000’li yıllardan sonra uygarlıkları bağımsız kimlikleriyle yaşayamadı. Ardından gelen Akad ve Babil uygarlıkları çoğunlukla Sümerler’in izlerini taşıdılar. Kendilerine özgü dilleri ve çivi yazıları uzun süre yaşadı. Sümer inanışları ve mitolojisi de Fenike – Yunan – Roma bağlantısıyla günümüze dek ulaştı. Şu an Dünyamızda kullanılan İncil, Tevrat ve Kur’an da da Sümer inanış ve felsefesinin izlerine rastlandığını savunanlar vardır..Bu izler özellikle, Adem&Hava, Habil-Kabil, Nuh tufanı, Eyüp peygamber gibi figürlerde belirginlik kazanır.

Sümerlerin yıkılışı: M.Ö. 2350 yılında yıkılmaya başlamıştır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Tarih - 1.725 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.

Sümerlerin Kuruluşu ve Yıkılışı Hakkında Kısa Bilgi (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. bir şey dedi ki:

    bir şey

DMCA.com Protection Status