Android Nedir, Androidin Özellikleri

Android kullanıcıları için işte Androidin bilinmeyen yönleri.

Android’de bir uygulamayı yüklerken kullanacağı izinleri görürsünüz. Bu izinlere dikkat ederek gizliliğinizi, güvenliğinizi ve telefon faturanızı tehliklelerden korumanız mümkündür. Ancak birçok kullanıcı bu izinlere dikkat etmiyor. Zararlı uygulamalar, bir güvenlik açığı olmasının dışında sizin izniniz olmadan SMS gönderemezler veya kişisel bilgilerinize ulaşamazlar. Ancak zararlı uygulamaları yüklediğimizi farkına varamayabiliyoruz.

İzinler  nedir?
Her uygulama, yüklenirken sahip olduğu izinleri listeler. Bu izinleri değiştirmeniz mümkün değildir, izinleri kabul etmiyorsanız uygulamayı yüklememelisiniz. Android uygulamalarının internet erişiminden SD karta yazmaya, konum izlemeden SMS göndermeye hemen hemen her şey için bir izne ihtiyacı vardır.

İzinlerdeki sorun
İzinler teoride harika olabilirler. Ancak birçok Android kullanıcısı, izinler hakkında bilgiye sahip değil veya izinlere gereken önemi vermiyor. Sorun işte burada baş gösteriyor.
Örneğin Angry Birds, cihazınızın kimliğine ve konumuna erişmek istiyor. Angry Birds, bunu reklam göstermek amacıyla kullansa da kullanıcıları izinleri ciddiye almaması konusunda eğitiyor.

Otomatik güncelleme ve elle güncelleme
Android uygulamaları, kendilerini otomatik olarak güncelleyebiliyorlar. Ancak zaman zaman bu işlemin gerçekleşmediğini görürsünüz ve uygulamanın elle güncellenmesi gerekir. Bunun nedeni, uygulamanın ek izinlere ihtiyaç duymasıdır. Birçok kullanıcı, güncellenen uygulamanın hangi ek izni istediğine dikkat etmiyor. Uygulamayı güncellerken istediği yeni izinlerin yanında bir “Yeni” işareti göreceksiniz.

Uygulama izinlerine bakma
Android, yüklü uygulamalarınızın izinlerine bakmanıza izin veriyor. Bunun için Menü düğmesine, Ayarlar’a, Uygulamalar’a, ardından Uygulamaları Yönet’e dokunun. Listeden yüklü olan uygulamalarınızdan birine dokunun ve ekranı aşağı kaydırın. Uygulamanın kullandığı izinleri göreceksiniz.

Uygulama izinlerini tarama
Android’deki yöntemle uygulama izinlerine bakmak yavaş ve zahmetli olabilir. Bu işi hızlandırmak için aSpotCat gibi bir uygulamayı kullanabilirsiniz. aSpotCat, yüklü uygulamalarınızı tarıyor ve ihtiyaç duyduğu izinlere göre sıralıyor.

Uygulama izinlerini kısıtlama
Android, varsayılan olarak uygulamaların izinlerini kısıtlamaya izin vermiyor. Ancak Android cihazınızı root’ladıysanız, Permissions Denied gibi bir uygulama yükleyebilirsiniz. Bu uygulama, yüklü olan uygulamalarınızın izinlerini ortadan kaldırmanıza izin veriyor. Bir izni kaldırdığınızda birçok uygulama çalışmaya devam edecektir, ancak bazıları izni kullanmak istediğinde hata verebilir ve kapanabilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Teknoloji - 9 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status