İnsanın Duyabileceği Ses Aralığı, Duyma Sınırı – İnsanların Duymadığı Sesleri Duyan Hayvanlar

İnsanın duyabileceği ses aralığı, duyma sınır, işitme frekansı. İnsanın duyamadığı sesleri hangi hayvanlar duyar.

Ses atmosferde kulağımız tarafından algılanabilen periyodik basınç değişimleridir. Fiziksel boyutta ses, hava katı sıvı veya gaz ortamlarda oluşan basit bir mekanik düzensizliktir. Bir maddedeki moleküllerin titreşmesi sonucunda oluşur. Ses veren her madde bir ses kaynağıdır. Ses kaynaktan aldığı enerjilerle titreşerek yayılırlar. Titreşen cisimler esnek olup sesi oluşturur. Esnek olan cisimler ses dalgaları meydana getirebilir ve ses dalgalarını iletebilir. Ses mekanik dalga olduğu için yayılması için bir ortama ihtiyaç duymaktadır. Ses dalgaları ortamlarda sıkışma ve genleşme şeklinde boyuna ilerleyen dalgalardır. Ses dalgalarının basıncı olup girişim sunucu vuru oluştururlar.

Sesin bir frekansı, boyu, periyodu ve hızı bulunmaktadır. Bir saniye içerisindeki titreşim sayısına sesin frekansı denir. Birimi ise Hertz (Hz)dir. Dalga boyu, bir ses dalgasının oluşması için sesin aldığı yoldur. Sesin hızı normal koşullarda; havada 340, tahtada 4000-6000, suda 3000-5000, çelikte ise 8000 m dir.Ses boşlukta yayılmaz.Çünkü:titreşen bir cismin sıkışıp genleşmesine yol açabilecek atom ya da molekül gibi tanecikler yoktur. Ancak uzay boşuk değildir.

insanin-duyma-siniri-

İnsanlar olarak bizlerin duyabileciği ses dalgaları 20 İle 20.000 Hertz Arasındadır. Ancak Hayvanlar ise insanlar olarak bizlerin duyamayacağı bazı sesleri duyabilmektedirler. Hatta öyleki kendileri arasındaki iletişimide bu şekilde sağlarlar. Buna örnek verecek olursak Yarasalar ses dalgaları ile yönlerini bulabilmektedirler. Yunuslar ise 10 İle 200.000 000 hertz arasındaki sesleri rahatlıkla algılayabilirler.

Köpeklerin ise işitme duyuları oldukça gelişmiştir. Bizler insanlar olarak 100 yard mesafeden duya bilirken öte yandan bir köpek 440 yard (402 metre) Mesafeden rahatlıkla duya bilmekteler. Kedi ve Köpekler Ultrasonik sesleri algılayabilme konusunda oldukça yetenekli hayvanlardır.

Kısaca belirtmek gerekirse Kedi-Köpek-Yarasa-Yunuslar-kümes hayvanları insanların duyamadığı sesleri rahatlıkla duyabilmektedirler.

İnsanın duyamadığı ıslık sesini bir köpek ya da kedi nasıl duyabilir?

Bir köpeğin işitme duyusu son derece gelişmiştir. Bir insan 100 yard uzaktan duyabilirken ,bir köpek 440 yard (402 metre) uzaktan duyabilir (1yard = 0,9144 metre). Üstelik, köpekler ve kediler ultrasonik sesleri duyma konusunda da yeteneklidirler. Bu sesler insanların duyabileceği seslerin çok ötesindedir. İnsanın duyabildiği en yüksek frekans saniyede 20 kHz ‘dir. Ancak köpeklerde bu miktar 35 kHz, kedilerde ise 65 kHz’ dir.

İnsanların duyabildiği en düşük ses erişim hızı 20 Hz(hertz) ile en yüksek ses erişim hızı 20 kHz(kilo hertz) sınırları arasındadır.

Bu sınır kedilerde 48 Hz ile 85 kHz ve köpeklerde 67 Hz ile 45 kHz arasındadır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Bilim - 227 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

İnsanın Duyabileceği Ses Aralığı, Duyma Sınırı – İnsanların Duymadığı Sesleri Duyan Hayvanlar (5 Yorum)

Yorum Yaz

 1. ilayda dedi ki:

  tşkr gençler

 2. BEKİR dedi ki:

  tşk
  ederim

 3. ahmet dedi ki:

  tşkr

 4. ahmet dedi ki:

  tşkr
  ederim

DMCA.com Protection Status