Botnet Nedir? Botnet Çeşitleri

Botnet İnternet Dünyasında milyonlarla ifade edilen Bilgisayar ağlarına daha çok Bilgisayar katmak için durmadan çalışmaktadırlar. Bundan dolayı da onlar ne kadar çok kötü yazılım gönderiyorsa Bilgisayar kullanıcıları olarak da bizler de daha çok tedbir almalıyız. Botnet saldırıları bugünkü teknolojik saldırılar içerisinde en önemlilerinden bir tanesidir.

Botnet’i genel olarak ele alacak olursak; kötü amaçla kodlanmış bir yazılım türüdür. Bot haline getirilen bilgisayarların oluşturduğu İnternet bağlantılı topluluğa “botnet” adı verilir. Bel kemiği ddos saldırılarıdır. Belirlenen bir adres üzerinden saldırı yapmaya entegre edilmiş kod bütünüdür. Fakat normal bir ddos saldırısından daha tehlikelidir.

Bot terimi robotun kısaltmasıdır. Suçlular, bilgisayarınızı bir bot’a (zombi olarak da bilinir) çevirebilen kötü amaçlı yazılımları (kötü amaçlı program olarak da bilinir) dağıtırlar. Böyle bir durumda bilgisayarınız, sizin haberiniz olmadan İnternet üzerinden otomatik görevleri gerçekleştirebilir. Suçlular genelde çok sayıda bilgisayarı etkilemek için bot kullanırlar. Bu bilgisayarlar da bir ağ veya botnet oluştururlar .

botnet-nedir

Suçlular botnetleri, istenmeyen e-posta mesajları göndermek, virüsleri yaymak, bilgisayar ve sunuculara saldırmak ve diğer türlerdeki suçları işlemek ve sahtekarlıklarda bulunmak amacıyla kullanır. Bir botnetin parçası olması durumunda bilgisayarınız yavaşlayabilir ve istemeden suçlulara yardımcı olabilirsiniz.

Artık İnternet kullanıcılarının botnet ağına takılması kaçınılmaz hale gelmiştir, şöyle ki; artık internet üzerinden indirdiğimiz mp3lere, wallpaperlara, ekran koruyucularına, videolara, yazılım programlarına vs. hackerlar tarafından basit kodlarla entegre edilerek önce küçük çapta baslayıp daha sonra bu verilerin yaygınlaşması sonucu büyük bir kitle haline dönüşen botnetlerin oluşmasını sağlar.

Basit bir örnekle anlatacak olursak; artık kaçınılmaz hale gelen, tüm Windows işletim sistemlerinde kullandıgımız Winamp adlı yazılımlara yeni bir ekran yani arayüzü eklemek amacıyla yepyeni skinler, temalar hazırlanmakta, bununla beraber bu kodların arasında yerleştirilen kötü amaçlı botnet kodları sayesinde, yazılımı indiren biz; ve önerdiğimiz internetteki arkadaslarımız ve onların da önerdiği sayısız insanlar; topluca bir botnet ağı içinde yer almamız için yeterli bir durum.. Koca bir ağı yöneten tek bir kişi ve bu kötü amaçlı kişinin istediği siteye girmemizi, istediği bir maile tıklamamızı ve bu sayede bizim sırtımızdan illegal olarak para kazanmasını sağlıyoruz.

Botnet Çeşitleri:

  •  Legal botnet
  •  İllegal botnet

Botnet Neden Kullanılır?

  •  Ddos saldırıları için,
  •  Spam e-posta mesajları göndermek için,
  •  Virüsleri yaymak için,
  •  Dolandırıcılık işleri için,
  •  Şantaj için,
  •  Şifrelerin kırılması için,
  •  Bitcoin kazma işlemleri için kullanılabilirler.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Teknoloji / VeHayat - 367 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status