DNS Ayarlarını Değiştirenler Dikkat!

Siz de “DNS” ayarlarınız değiştirerek İnterneti kullananlardan iseniz o zaman daha fazla dikkatli olmanız gerekiyor.

Son zamanlar da yasaklardan dolayı İnternet kullanıcıları “DNS” ayarlarını değiştirerek kendi çözüm yollarını yaratmaya çalışıyorlar. “DNS” ayarlarınızı değiştirerek kapatılan “Twitter” yada “YouTube” gibi dev sitelere rahatlıkla giriş yapabiliyorsunuz değil mi?

Ancak dikkatli olmanız da fayda var. Çünkü “DNS” ayarlarını değiştirmek ciddi bir suç olarak açıklanıyor. En son olarak Google’dan da uyarı geldi.

Ayrıntılar haberimiz de…

Değiştirmek suretiyle DNS sunucularına gelen trafiği yönlendirmek, takip etmek ve kaçırmak ciddi suçtur. Çünkü bunu genellikle organize suç örgütleri kişisel bilgilerinizi elde etmek için yapar. Kısacası Twitter’a girmek için değiştirdiğiniz DNS ayarlarını, bankacılık işlemleri için internete bağlanacağınız zaman eski haline döndürmeniz gerekir.

Haftalardır DNS değiştirmenin bu tür riskleri üzerine birçok haber yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde Google da DNS değiştirmenin risklerine dair açıklama yaptı. DNS değişikliği farkında olmadan kullanıcıyı büyük tehlikeye atıyor. Ulaşmak istediğiniz sayfalara DNS sunucuları üzerinden ulaştığınızı asla unutmayın.

Google mühendislerinin internet ve güvenlik konusunda blog yazılarına ev sahipliği yaptığı bu adreste yayınlanan bir makalede, iletişim devinin yazılım mühendislerinden Steven Carstensen tarafından yapılan bir açıklama dikkat çekti.

Carstensen, Türkiye’de faaliyet gösteren kimi servis sağlayıcıların DNS kaçırma işlemi uyguladıklarını doğruladı. Hem Google’ın yaptığı araştırma hem de güvenilir dış kaynaklardan gelen raporlar Türkiye kökenli servis sağlayıcıların sahte DNS sunucuları işletmeye başlamak suretiyle Google DNS adreslerini taklit ettiğini doğruladı.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Teknoloji - 116 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status