EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde teknoloji okadar gelişmektedir ki artık oturduğumuz yerden internet üzerinden bir tıkla bütün işlemlerimizi kolaylıkla yapmaktayız.Özellikle havale ve eft işlemlerimizi gişe sıkıntısı olmadan sıra beklemeden bilgisayar başında rahatça ve güvenli bir şekilde yapmaktayız.

Fakat günümüzde eft ve havale bir sanılıp karıştırılmakta olduğu için,biz size bu konuda geniş bilgi vermeye çalışacağız.

EFT Nedir?

Elektronik fon transferi adı altında anılan EFT işlemi,kurumlar ve bireyler arası para alış verişini internet üzerinden gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. EFT işlemini bankalardan da gerçekleştirebilirsiniz ancak internet üzerinden yapacağınız işlemler daha kolay ve zahmetsiz. Bu aşamada 4 unsur bulunmaktadır: Gönderen,banka,alıcının bankası ve alıcı. Bu bilgileri girdiğiniz andan itibaren paranız işleme alınıyor ve banka tarafından onay süreci başlıyor. İlk olarak yatırdığınız miktar ve hesabınızın yeterliliği kontrol ediliyor eğer herhangi bir sorun yoksa onay veriliyor. Hesabınızda EFT ücreti muhakkak düşülüyor ancak bu bankaların belirlediği kendi ücretlendirme sistemleridir bazı bankalarda 1 lira olurken bazı bankalarda 3 lira olabilir. Resmi tatiller dışında hafta içi her gün 8.00-17.00 saatleri arasında işlemi gerçekleştirebilirsiniz bu saatle dışında online yapılan işlemler ertesi güne aktarılıyor. EFT işlemlerinin ayrıcalığı başka bir hesaba ya da başka bir bankaya para aktarmanızı sağlar.

Havale Nedir?

Havale işlemleri genel olarak hesaplar arası para gönderme işlemi olarak bilinir. EFT’de olduğu gibi farklı bir bankaya havale işlemi gerçekleştiremezsiniz.Havale işlemleri mektup, bilgisayar, banka yolu ile gerçekleştirilebilir. Havale işleminin gerçekleşmesi için hesap sahibinin onayı gereklidir bu onay bankaya ulaştığı andan itibaren işlem başlar. Havale tutarı bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. EFT’de olduğu gibi bu işlem çok kolay değildir sizden istenilen bilgiler daha fazla ve daha zaman alıcı işlemlerdir.

Arasındaki Farklar Nelerdir?

– EFT farklı banka hesaplarına para gönderimini sağlar ancak havale kendi hesaplarınız arasında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz

– EFT’nin onay süresi daha kısadır

– EFT işlemi için sizden istenen bilgiler daha az ve kısadır havalede bu işlem daha uzun sürer

– EFT ücreti genellikle daha pahalıdır,havale ücreti ise daha ucuz

 

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Teknoloji - 161 viewsYorum Yazın
DMCA.com Protection Status