Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak Solar Impulse

Sponsorlu Bağlantılar

Teknoloji artık sınır tanımıyor.Güneş’le enerjisiyle çalışan teknolojilerin arasına uçakta girdi.

Güneş enerjisiyle çalışan uçak “Solar Impulse”, İsviçre’den Fas’a 2500 kilometrelik uçuşunun ilk bölümüne bu sabah başladı.

Payerne askeri havaalanındaki AFP muhabiri, Payerne’deki sis yüzünden planlanan

saattenyaklaşık iki saat geç havalanan uçağın, buradan yerel saatle 08.24’te kalktığını belirtti.Organizatörler, uçağın önce Madrid’e gideceğini, bu yolculukta uçağa Andre Borschberg’in kumanda edeceğini bildirmişti. Uçağın Madrid’e yerel saatle Cuma saat 02.00 civarında inmesi bekleniyor.

Uçağın, Madrid-Rabat arasındaki yolculuğunda ise kumandayı Bertrand Piccard’ın devralacağı, Rabat’ın son durak olacağı belirtilmişti.

“Solar Impulse”ı Fas’ta, güneş enerjisini geliştirmekle görevli Fas Güneş Enerjisi Ajansı’nın karşılayacağı açıklanmıştı.

İlk uçuşunu İsviçre’den Brüksel’e, ikinci uçuşunu ise geçen yıl Paris-Brüksel arasında yapan “Solar Impulse”, bir damla yakıt kullanmadan İsviçre’den Fas’a kadar 2500 kilometreden uzun bir yol katetmeye çalışacak.

4 motorlu “Solar Impulse”, 63 metre kanat genişliğine ve güneşenerjisini depolayan 12 bin güneş hücresine sahip.Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Etiketler: / /

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status