Windows 8 de, Windows XP Mod Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

XP Mode, Windows 7 ile sunulan bir özelliktir. Professional, Enterprise ve Ultimate sürümlerinde mevcuttur. Bu özellik kullanıcıların sorunsuz bir şekilde, uygulamaların yanında sanallaştırılmış programları çalıştırmayı sağlar. Windows 7, Windows XP uyumlu programları çalıştırmak isterseniz çok kullanışlı bir özelliktir.

Bazı sanallaştırma yazılım üzerinde XP Modun en önemli avantajı, Windows 7 içerisinde sanallaştırılmış programları açmayı sağlamasıdır.Örneğin, Windows XP sanal makineye TeamViewer programı yüklediyseniz, Windows 7 yüklü yazılım gibi, Windows 7 içinde açmak mümkün olacak.

Windows 8 üzerinde XP mod kullanmak istiyorsanız bu yazımız sizlere yardımcı olacaktır.

Resimli Anlatım: Windows 8 de Windows XP Mode

1.Adım: Windows 8 üzerinde VMware Player‘ın son sürümünü indirin ve yükleyin. VMware Player tamamen ücretsizdir ama VMware ile (ücretsiz) kayıt kurulumu yüklemeniz gerekir.

2.Adım: VMware Player XP yükleyin. Eğer hiçbir fikriniz yoksa, VMware programını başlatın, New Virtual Machine – Yeni Sanal Makine Oluştur seçeneğini tıklayın. Windows XP ISO dosyası veya CD / DVD sürücünüze gözatın, yeni sanal makine için bir isim girin, sanal makine kaydetmek için bir konum seçin, disk boyutunu belirtin ve Finish-Son düğmesine tıklayın.

3.Adım: Yeni oluşturulan sanal makineyi seçin, Windows XP’yi yüklemeye başlamak için Power-Güç düğmesine tıklayın. Windows XP yükleme işlemini tamamlamak için ekrandaki yönergeleri izleyin.

4.Adım: VMware Tools yüklemeniz gerekir. VMware penceresinde, Player > Manage tıklayın ve ardından yüklemeyi başlatmak için Install VMware Tools tıklayın. Bu işlem tamamlandıktan sonra, Windows XP yeniden başlatmanız istenecektir.

5.Adım: Yeni oluşturulan XP sanal makineye (Windows 8 desteği olmayan programlar) uygulamaları indirin ve yükleyin.

6.Adım: Player tıklayın ve sonra Unity tıklayın. Unity özelliği etkin olduğunda, Windows 8 Görev çubuğundan Windows XP sanal makineye yüklü olan tüm programları yönetebilirsiniz. Bu özellik aynı zamanda sanal makineyi açmak zorunda kalmadan Windows 8 alanından programları başlatmayı sağlar.

Unity etkin olduğunda, sadece (resme bakın) vazife alanını yukarıda Windows XP Başlat menüsü basamaklı görmek için Windows 8 görev çubuğunun sol uç noktasına fare imlecini hareket ettirin.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: PC Dersleri - 76 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.

Windows 8 de, Windows XP Mod Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. güzel dedi ki:

    ben anlattığınız gibi proğramı kurdum. Ama Diğer sürücülerdeki dosyalarımı xp bölümüne nasıl alacağım bunu yapamadım. Win7 sanal xp kurduğumda normal kopyala yapıştır yapabiliyordum. Yardımcı olursanız sevinirim

DMCA.com Protection Status