Windows 8 Dil Paketi Ekleme, Resimli Anlatım

İster çok dilli bir ailenin üyesi olun, ister yabancı dil ödevinizi yapmak zorunda olun, birçok dilde okumak ve yazmak içinWindows’u kullanabilirsiniz. Bazı ülke ve bölgelerde, önceden yüklenmiş birçok dile sahip bilgisayar satın alabilirsiniz. İstediğiniz dil önceden yüklü değilse, ek dil ilave edebilirsiniz.

Ekledikten sonra görüntü dilinizi seçebilirsiniz. Bu dil, Windows’da ve uygulamalarınızda en çok göreceğiniz dil olacaktır. Ayrıca yazı yazarken diller arasında geçiş yapabilirsiniz.

Şöyle yapılır:

  1. Ara düğmesini açıp dil yazın, Ayarlar‘ı seçip Dil ekle‘ye dokunun veya tıklayın.
    • Denetim Masası’nda, Dil ekle‘ye dokunun veya tıklatın.
  2. Eklemek istediğiniz dilleri bulmak için listeye göz atın ve arama kutusunu kullanın, ardından eklemek istediğiniz dile çift dokunun veya çift tıklayın.

windows dil ekleme

Bir dil zaten yüklü değilse, Windows genelinde metinleri istediğiniz dilde okuyabilmek için bir dil paketi indirmeniz gerekir. Dil paketine ihtiyacınız varsa, dilin yanında İndirmeye uygun seçeneğini göreceksiniz. Seçenekler‘e dokunun veya tıklayın, ardından dil paketini yüklemek için ekrandaki yönergeleri izleyin.

Artık bir dili görüntü dili olarak ayarlayabilirsiniz:

  1. Dil Denetim Masası’ndaki dil listesinde, istediğiniz dilin yanında Windows görüntü dili: Kullanılabilir yazıp yazmadığına bakın.
  2. Yazıyorsa, dil listenin en üst kısmına gelene kadar Yukarı taşı’ya dokunun veya tıklatın.
  3. İşlemi tamamlamak için oturumu kapatıp tekrar açın.

Farklı dillerde yazma

Artık ihtiyacınız olan dili eklediniz, klavye düzenleri veya giriş yöntemi düzenleyicileri (IME’ler) arasında geçiş yaparak herhangi bir dilde yazabilirsiniz. IME’ler, klavyeye sığmayan binlerce karaktere sahip bazı Asya dillerinde (örn. Çince, Korece ve Japonca) yazmayı kolaylaştırır.

Standart bir klavyede Windows logo anahtarına ve geçmek istediğiniz dile ulaşana kadar tekrar tekrar Space tuşuna basın.
Dokunmatik ekranda, dokunmatik klavyede veya masaüstü görev çubuğunda, o anda kullandığınız dilin kısaltmasına dokunun veya tıklatın, görüntülenen listede geçiş yapmak istediğiniz dili seçin.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: PC Dersleri - 488 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status