Windows 7’yi Yüklemek İçin Lazım Olan Gereksinimler Nelerdir?

Bilindiği gibi her bilgisayar her tür işletim sistemini çalıştıramaz çünkü her işletim sistemi kendine özgü özellikler içerir. İşletim sistemleri içerdikleri özelliklere göre düzgün çalışabilmek için kullanılacakları bilgisayarın donanımsal olarak bazı niteliklere sahip olmaları gerekir.

Bilindiği her bilgisayar her tür işletim sistemini çalıştıramaz çünkü her işletim sistemi kendine özgü özellikler içerir. İşletim sistemleri içerdikleri özelliklere göre düzgün çalışabilmek için kullanılacakları bilgisayarın donanımsal olarak bazı niteliklere sahip olmaları gerekir. Örneğin işletim sisteminin düzgün çalışabilmesi için gereken sabit diskin kapasitesi, işlemleri gerçekleştirebilmesi için gereken işlemci gücü yada bilgisayarın grafik, ram yani hafıza gibi bilgiler bunun için verilir. Burada Microsoftun en son işletim sistemlerinden Windows 7 için gerekli çalışma konfigürasyonuyla ilgili bilgiler vereceğiz.

 Windows 7 çalıştırmak için gereksinimler

  •     1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı 32 bit (x86) ya da 64 bit (x64) işlemci
  •     1 gigabayt (GB) RAM (32 bit) veya 2 GB RAM (64 bit)
  •     16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit) kullanılabilir sabit disk alanı
  •     WDDM 1.0 veya üzeri sürücüye sahip DirectX 9 grafik aygıtı

Ürün işlevselliği ve grafikler, sistem yapılandırmanıza göre değişebilir. Bazı özellikler gelişmiş veya ek donanım gerektirebilir.

Çok çekirdekli işlemcileri olan bilgisayarlar:
Windows 7 bugünün çok çekirdekli işlemcileriyle çalışmak üzere tasarlandı. Tüm 32 bitWindows 7 sürümleri 32 işlemci çekirdeğini, 64 bir sürümler ise 256 işlemci çekirdeğini destekler.

Çok çekirdekli işlemcileri (CPU) olan bilgisayarlar:
Ticari sunucular, iş istasyonları ve diğer birinci sınıf bilgisayarlar birden çok fiziksel işlemciye sahip olabilir. Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate sürümleri iki fiziksel işlemciye izin vererek bu bilgisayarlarda en yüksek performansı sağlar. Windows 7Starter, Home Basic ve Home Premium yalnızca bir fiziksel işlemci kabul edebilir.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Teknoloji - 38 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status