Windows 8 Ebeveyn Kontrolleri ve Denetimleri – Genel Bakış

Windows 8 Ebeveyn Denetimleri, Ebeveyn Kontrolleri Windows 7 de dahil olmak üzere Windows’un önceki sürümlerinde, çocuklarınızın neler yaptıklarını, etkinliklerini daha iyi izlenmesine olanak sağlar. Bir PC üzerinde denetimlerini yerleştirebilirsiniz. Windows 7 den farklı olarak, ebeveyn denetimleri, bir ağ üzerindeki bilgisayarlar arasında kurulabilir. Bu, elbette, yerel yönetici hesabı yerine Windows Live hesabınızı kullanarak ebeveyn kontrolü yapabilirsiniz.

Ebeveyn kontrolleri için hiç bir şey indirmeniz gerekmez, Windows 8 bu hizmeti sağlar. Windows 8 ile Windows Live hesabı kullanılabilir birkaç üçüncü parti ebeveyn denetimleri olmasına rağmen, her hafta size postalanacak ayrıntılı bir rapor alabilirsiniz.

Bu rapor çocuklarınızın kullandıkları uygulamaları ve oyunları, web sitelerinin adları içerecektir.Raporda ayrıca farklı programlar üzerinde çocuklar tarafından harcanan zaman gibi bilgisayar ve internette o hafta için harcanan toplam zamanı içerir.

Windows 8 işletim sisteminde iki düzeyde ebeveyn denetimleri oluşturabilirsiniz. PC den PC ye oluşturmak ve her PC’de çocuğunuzun kullanıcı hesapları için ebeveyn denetimlerini uygulanacağı haller. Bu Windows 7 ebeveyn denetimleri veya önceki işletim sistemlerinde aynıdır. Çocuklarınızı hangi oyunlardan veya uygulamalardan uzak tutmak istiyorsanız engelleyebilirsiniz.

Diğer seviye, Windows Live ID kullanarak oluşturduğunuz evrensel düzeyidir. Çocuklarınızın faaliyetlerini evrensel olarak takip etmenizi sağlar. Hangi bilgisayarı kullanıyorsan kullansın, yine de kendi Windows Live ID ile ilişkili faaliyetlerini izlemek anlamına gelir.

Microsoft, Windows 8 ile birlikte, ilk izleme sunuyor. Bu sınırlamalar çocuklarınızın neler yaptığını izleyebilirsiniz anlamına gelir. Windows 8 ile sadece izlemek değil, aynı zamanda web sitelerinin bazı türlerini kullanarak, kaynaklanan olası sorunlar hakkında çocuğunuzun eğitebilirsiniz. Bu yaklaşım çocukların eğitimine daha iyi yardımcı olmaktadır.

Ebeveynlerin kurduğu ayarlar Microsoft’un cloud tabanlı Family Safety Service-Aile Koruması Servisi’nde saklanır. Bu servisin cloud tabanlı olması, dünya üzerinde herhangi bir konum üzerinden erişebileceğiniz anlamına geliyor.

Özetlemek gerekirse, Windows 8 küresel ebeveyn denetimleri Windows 8 hesabı ile ilişkilendirilmiş Windows Live hesabı e-postayla raporlar sunmaktadır. Çevrimdışı veya çevrimiçi Windows 8 ebeveyn denetimleri bilgisayar kullanırken çocuğunuzun güvende olmasını sağlar.

Çocuklarımızın daha sağlıklı bir internet kullanıcısı olmasını istiyorsak, ebeveyn denetimlerine özen göstermenizi tavsiye ediyorum.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: PC Dersleri / Teknoloji / VeHayat - 35 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status