CodecInstaller İndir: Eksik Codec Belirleme ve Yükleme Programı

Video ya da sisteminizle uyumlu ses dosyalarını çalma ile ilgili codec yüklemesi gerektirir. Doğru yüklenmiş codec’ler, medya dosyalarının sorunsuz bir şekilde oynatılmasını sağlar. Günümüzde yüzlerce ses ve video codec’leri mevcut. Peki PC miz için gerekli olan doğru codec hangisi nereden bileceğiz?

Bu konuda sizlere yardımcı olacak ücretsiz bir programa rastladım. CodecInstaller sisteminizde yüklü Ses ve Video codec’leri algılar ama aynı zamanda codec medya dosyalarını çalabilir hale getirmek için, gerekli olduğunu anlamak için dosyaları analiz eder ve sadece yararlı olan codec’leri yüklemeye yardımcı bir codec yükleyici programıdır.

Program hedef bilgisayarda ve ses/video dosyası codec’i için kullanıcıyı bilgilendirmek için bir tarama yeteneğine sahiptir. Bu çeşitli formatlardaki dosyaları analiz eder (AVI, MPEG, WMV, WMA, OGG, MP3, MP4, vb) ve genişlik/yükseklik ve oran, uzunluk, video codec, boyut, bit hızı gibi diğer ek bilgileri görüntüler.

CodecInstaller Nasıl Kullanılır?

  • Kendi ana sayfasından CodecInstaller güncellenmiş sürümü indirin ve uygulamayı yüklemek için setup_CodecInstaller.exe veya setup_CodecInstaller_full.exe dosyasına çift tıklayın.
  • Yaptıktan sonra, ‘Başlat’ menüsünden uygulamayı bulun ve programı başlatmak için üzerine tıklayın.

  • Programın ana menü göreceksiniz. Buradan, programın ana bölümüne erişebilir. Ayrıca, ‘Video Description-Video Açıklaması‘ ve ‘Play Video-Video Oynatma‘ düğmelerinin devre dışı olduğunu göreceksiniz: Bu normal bir durumdur.
  • Sisteminizde hangi ses ve video kod çözücüleri görüntülemek istiyorsanız, ‘Installed Codecs-Yüklü Bileşenler’ seçeneğini seçin.

  • Seçeneğe tıkladıktan sonra, yüklü codec ve filtrelerin listesini alacak. Filter Mappings Editor-Filtre Dönüşüm Editörü, CodecInstaller programının gelişmiş özelliklerine sahip bir aracıdır. Öncelikli ve medya filtre süreçlerinin türlerini değiştirebilirsiniz.

  • Eğer programı kaldırmak isterseniz, Denetim Masası altında erişilebilir ‘Program Ekle veya Kaldır‘ uygulamasını açarak yapabilirsiniz. Sonra, ‘CodecInstaller’ adlı girişi için arayın ve ‘Değiştir/Kaldır‘ seçeneğini tıklayın. ‘Evet‘ tıklayarak işlemi onaylayın ve sisteminizden tamamen uygulamayı kaldırın.

CodecInstaller, bir çok dilde kullanılabilir ve indirme için iki paket mevcuttur.

  1. CodecInstaller 2.10.4 – network install: Bu paket sadece temel CodecInstaller modülü ve yalnızca kullanıcının seçtiği indirme isteğine bağlı bileşenleri içerir.
  2. CodecInstaller 2.10.4 – full package:İsteğe bağlı tüm bileşenleri içerir ve araç çubuğu ile birlikte gelir.

CodecInstaller programı indir

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Yazılım - 198 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status