En İyi Akıllı Telefon Modelleri

Sponsorlu Bağlantılar

Akıllı telefonların gelişimine bakınca 2012’yi en az teknolojik yenilikler kadar, kullanıcıların gerek duydukları ihtiyaçları her an her yerde karşılayabilecek cihazlar ile karşılaştığımız bir yıl olarak değerlendirebiliriz. Tüketicileri cezbetmek için sadece donanım özelliklerinin yeterli olmayacağının farkına varan üreticiler, bu yıl akıllı telefon deneyimini farklılaştıran modellerle kullanıcı karşısına çıktılar.

EN AKILLI TELEFONLAR

iPhone 5

En İyi Akıllı Telefon Modelleri

 

Akıllı telefon denince akla ilk gelen markalardan biri olan iPhone, neredeyse her yıl biraz daha geliştirilerek kullanıcılara sunuluyor. İlk günden itibaren bu stratejiyle ilerleyen Apple, 2012’de daha esnek davrandı. Hatta kimilerine göre iPhone 5, serinin tarihindeki en büyük değişimi simgeledi.

Giderek artan büyük ekran modasına ayak uydurmayı tercih eden Apple, kendi prensipleri doğrultusunda iPhone 5’i daha büyük ekran ile tasarladı. Yeni A6 işlemcisiyle güçlendirilen akıllı telefon aynı zamanda, iPhone 4S’e göre %18 daha ince, %20 daha hafif olarak geliştirildi. Bunun yanı sıra iPhone 5, yeni Lightning bağlantı arabirimini de beraberinde getirdi.

İlk 24 saatte 2 milyon, devamındaki hafta sonunda ise 5 milyon satış rakamına ulaşan iPhone 5, 4 milyon ile rekoru elinde bulunduran iPhone 4S’i geçmeyi başardı. iOS 6’da yaşanan harita sorunu olmasa Apple açısından daha iyi bir sonuç da ortaya çıkabilirdi. Buna rağmen hızlı performansı, üç boyutlu grafiklerdeki başarısı ve ekran boyutuyla beraber artan medya deneyimi iPhone 5’in popüler kalmasını sağladı.

Kısacası her zaman stabil olmasıyla bilinen iPhone, bu çizgisini yeni özellikleriyle bir adım daha ileriye taşıyarak 2012’de de en iyi seçeneklerden biri olmaya devam etti.

Samsung Galaxy S III

En İyi Akıllı Telefon Modelleri

 

Samsung’un Galaxy S serisiyle birlikte yakaladığı çizgi gerçekten övgüyü hak ediyor. Her yeni modelde başarısını artıran bu serinin son halkası olan Galaxy S III, birçok özelliği bir araya getiren yapısıyla listenin en güçlü akıllı telefonlarından biri.

Galaxy S serisinin Samsung’u iyi bir akıllı telefon markası olarak tüm dünyaya tanıtmasında bir hayli etkili oldu. Tıpkı Apple gibi sıkı hayranlara sahip olan şirket, Galaxy S III ile serinin önceki modellerinde yakaladığı yüksek satış rakamlarını daha da artırdı. İki ayda 10 milyon adet satan Galaxy S III, Kasım ayında ise hedefini gerçekleştirerek 30 milyon barajını aştı.

Kasa kalitesi nedeniyle sürekli eleştirilse de yüksek çözünürlüklü 4.8 inç ekranı, 1.4 GHz hızındaki dört çekirdekli işlemcisi ve 8 megapiksellik kamerasıyla etkileyici bir donanımı barındıran Galaxy S III, gelişen Android uygulama ekosisteminin de gücünü arkasına almış durumda.

Yeniden tasarlanan TouchWiz arayüzü, Siri benzeri S-Voice asistanı ve ön kamerası aracılığıyla göz hareketlerini takip eden özellikleriyle farklılaşan Galaxy S III, önümüzdeki birkaç ay daha satın alınabilecek en iyi akıllı telefonlar arasında yer alacak gibi görünüyor.

Nokia Lumia 920

En İyi Akıllı Telefon Modelleri

 

Merakla beklenen Windows Phone 8’i üzerinde taşıyan ilk akıllı telefonlardan olan Nokia Lumia 920, serinin bir önceki modeli 900 ile benzerlikler taşısa da piyasanın öncü cihazlarından biri oldu. Kullanıcılar için yepyeni bir işletim sistemiyle birlikte farklı yeniliklerle birlikte sunulan Lumia 920’nin özellikleri ve tasarımı teknoloji tutkunlarını heyecanlandırmaya yetti.

1.5 GHz Snapdragon S4 işlemciye sahip Lumia 920’de, 4.5 inç boyutunda bir ekran ve 8 megapiksellik PureView kamera bulunuyor. Kablosuz şarj özelliği ile rakiplerinden ayrılmaya çalışan Nokia, kamera konusundaki kalitesini Lumia 920 modeliyle birlikte konuşturmuş oldu.

Lumia 920’de kullandığı optik görüntü sabitleyicisi ile fotoğraf çekmeyi daha eğlenceli ve kolay hale getiren Nokia, şu anda Windows Phone 8’in kısıtlı uygulama havuzunun dezavantajını yaşıyor. Ağır olması nedeniyle eleştiri alan Lumia 920, tüm bunlara rağmen bu yılın en inovatif akıllı telefonlarından biri olarak dikkat çekiyor.

Google Nexus 4

En İyi Akıllı Telefon Modelleri

 

Ekim ayında tanıtılan Nexus 4, Google’ın akıllı telefon piyasasındaki yeni rotasını simgelemesi açısından önemli bir model. Motorola’yı satın alarak kendi akıllı cihazlarını üretme konusunda ilk ciddi adımı atan Google, LG ile yaptığı ortaklık sayesinde Nexus 4 gibi iddialı bir akıllı telefonu piyasaya sürdü.

Diğer Nexus cihazlarlarında olduğu gibi 4 inçlik yeni akıllı telefonunda da düşük fiyat politikası yürüten şirket, yüksek fiyatlar ödenmeden de kaliteli ürünlerin çıkarılabileceğini kanıtlamış oldu.

1280×768 çözünürlüklü (320ppi) 4.7 inç ekran, 2GB RAM, 8 megapiksel kamera ve dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 Pro 1.5GHz işlemciye sahip Nexus 4, Android’in yeni versiyonu 4.2 ile birlikte piyasadaki en iddialı akıllı telefonlardan biri konumunda. Buna ek olarak Google’ın Nexus serisini sürekli güncel tutarak, elindeki Android avantajını iyi kullandığını da söyleyebiliriz.

Açıkçası 8 GB depolama kapasitesine sahip modeli ABD’de 299 dolar gibi şaşırtıcı bir etiket fiyatıyla satılan Nexus 4, Google’ın 2013 ve sonraki yıllarda hem Apple’ı hem de Samsung’un en büyük rakibi olacağının sinyallerini veriyor.

HTC One X+

En İyi Akıllı Telefon Modelleri

 

Tegra 3 işlemcisiyle bu yılın en merak edilen akıllı telefonlarından biri olan HTC One X, bazı sorunları nedeniyle kullanıcılar tarafından beğenilmedi. Bunun üzerine geliştirilmiş versiyon olan One X+’ı piyasaya süren HTC, bu yılın en iyi 5 akıllı telefonuna arasına giren bir ürünü tüketicilere sunmuş oldu.

4.7 inç Super LCD ekranı, 1.7 GHz hızındaki dört çekirdekli Tegra 3 işlemciye sahip One X+, bünyesinde 1GB RAM ve 32 GB depolama alanını barındırıyor.

Android işletim sistemi ve yeni Tegra işlemci arasındaki uyumsuzluğun üzerine pil tüketimi sorunu da yaşayan One X modelini geliştirerek yeniden piyasaya süren HTC, bu sayede hem bir performans canavarı hem de düşük hassasiyetli 8 megapiksellik kamerası ve Beats destekli etkileyici ses çıkışıyla yüksek beklentideki kullanıcıları cezbeden bir akıllı telefon ortaya koydu.

 Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Mobil / VeHayat - Yorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status