Windows 8, Windows 8 PRO, Windows RT Arasındaki Farklar

Windows 8 üç sürümü: Windows 8, Windows 8 Pro ve Windows RT. Windows 8 ve Windows RT birçok kullanıcı için ayını gözüküyor olsa da tamamen farklıdır.

Windows RT sürümünün olumlu yanı ARM tabanlı yonga üzerinde çalışabilir olmasıdır. Ve olumsuz, yanı ise sadece ARM tabanlı yonga üzerinde çalıştırılabilir olması. Yani, Windows RT x86 ve x64 işlemciler tarafından desteklenmektedir.

Başka bir önemli fark, Windows RT Office paketi için ayrı bir lisans satın almanız gerekmez. Anlamı Microsoft Office Home ve Student 2013 (World, Excel, PowerPoint ve OneNote) içermesidir.

Windows 8, PRO ve Windows RT arasındaki tüm farklılıkları görmek için Microsoft tarafından sağlanan aşağıdaki grafiğe göz atabilirsiniz.

Windows’un RT başka önemli dezavantajı ise eski masaüstü programların Windows RT işletim sistemine yüklenemez olmasıdır. Windows RT kullanıcıları uygulamaları yüklemek için Windows Store den yükleme yapmaları gerekir.

Şu anda, cihazların küçük bir yüzdesi, Windows RT sürümünü destekliyor. Örneğin, 200 HP üzerinde yazıcıların Windows 8 desteği vardır, sadece 34 yazıcı Windows RT ile uyumludur. Eğer netbook veya dizüstü yerine bir tablet arıyorsanız, Windows 8 veya Windows 8 Pro sürümü tarafından desteklenen bir tablet almanızı öneririz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: PC Dersleri / VeHayat - 2 viewsYorum Yazın

Serkan Gönültaş

Kocaeli Üniversitesi Elektronik Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bu siteyi kurmamın amacı insanımız için faydalı olmak, insanlarımızı bilgilendirmek. Yazılım alanında daha çok bilgili olduğum için yazılım ile ilgili konulara ağırlık veriyorum. Diğer arkadaşlarımız da alanları ile ilgili sizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Umarız hayat ile ilgili her konuda sizlere yardımcı oluruz.
DMCA.com Protection Status