Boy Nasıl Uzatılır? Püf Noktaları

Sizlere boy uzatma konusunda yapmanız gerekenler ve neler yapılabilir hakkında bilgi aktaracağım. Genelde boy uzama evresi ergenlik döneminde başlar ergenlik döneminin sonuna kadar devam eder.  Kızlarda ergenlik dönemi 14-15 yaşına kadar devam ederken, erkeklerde biraz daha farklı olarak 16-18 yaşına kadar devam etmektedir.

Başlangıç olarak çocukluktan başlayarak düzenli ve dengeli beslenme boy uzamasına büyük fayda sağlamaktadır. Yüksek proteinli besinlerin alınması kemik gelişimini güçlendireceği gibi boyun uzamasına katkı sağlayacaktır. Özellikle süt ve bal tüketilmesi çok faydalıdır.

boy-nasil-uzatilir-puf-noktalari

Dengeli ve düzenli beslenmenin boy uzamasına fayda sağlayacağı gibi spor yapmanında boy uzamasına büyük katkılar sağladığı bilinmektedir. Özellikle spor dallarından basketbol boy uzamasına katkı sağlayan en iyi spor dallarından biridir. Basketbolun yanı sıra voleybolda oynamak bir o kadar boy uzamasına yardımcı olmaktadır. Genel anlamda söylemek gerekirse yukarı zıplamanın boy uzamasına fayda sağladığını söyleyebiliriz. Bu durumu göz önüne alırsak yapılacak hertürlü egzersiz ve zıplama hareketleri boyunuzun uzamasına yardımcı olacaktır.

Boy uzamasında bir diğer faktör ise genlerden gelen durum faktörüdür. Dengeli ve düzenli beslenmeyen ve hatta basketbol ve voleybol oynamayanlar genlerden dolayı boyları uzamaktadır.

Boy uzatmada son yöntem ise ameliyat ile uzatma. Bu tavsiye edilmeyen bir durumdur. Sağlık açısından iyi olmamakla birlikte ileriki bir zaman sizler açısından sorun olabilir. Ama bu durumu göz önüne alan kısa boylular bıcak altına yatmaktalar ve ameliyat olmaktadırlar.

Boy uzamasının yanı sıra boy kısalmasınında gerçekleşmesi mümkün olabilir. Ağırlık kaldırmak boy kısalmasına neden olabilir. Örnek verecek olursak halter kaldıran birinin boyuda kısalmaktadır.

boy-nasil-uzatilir-puf-noktalari boy-nasil-uzatilir-puf-noktalari

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Yaşam - 62 viewsYorum Yazın

İbrahim Gönültaş

DMCA.com Protection Status