Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyonun belirtileri nelerdir?

Hayatı çekilmez hale getiren depresyona girdiğinizi nasıl anlarsınız. Depresyona girdiğinizi nasıl mı anlarsınız. Hayat yaşamaya değer birçok güzellikten ibarettir. Bu güzellikleri doya doya yaşamaktan daha güzel ne olabilir ki. Ama hayatı yaşanmaz hale getiren sorunlardan olan depresyon kimi zaman öyle sonuçlar doğurur ki insan hem kendine hemde çevresindekilere hayatı yaşanmaz hale getirir.

Depresyona girdiğinizi anlamak için aşağıdaki sorunlara bakmanız yeterli ama şunu unutmayın ki hayat yaşamaya değer bir çok şeyle doludur ve hayatı sevdikleriniz için çekilmez hale getirmek konusunda bir hakkınız olmadığını unutmayınız. Bunun içinde mutlaka bir uzman tarafından yardım almanız gerekir.

Depresyon Belirtileri?

  • Hayatınızın her anında mutsuz,umutsuz ve yaşamaktan aciz gibi bir durumda olursunuz.
  • Hayatta yapmaktan hoşlandığınız her şeye karşı ilginiz azalır.Mesela; gezmeye gitmek istemezsiniz,evden dışarı çıkmak istemezsiniz ve sizi mutlu eden her şeye karşı alakasız olursunuz.
  • Sizin hoşunuza giden bir söz söylense bile,hoşunuza giden bir şey yapıldığında bile öfkeyle tepki verirsiniz.Yani neden bu işi yaptınız diye tepki bile gösterirsiniz.
  • Bir durum karşısında karar vermekten aciz bir hale gelirsiniz,çünkü depresyon durumunuz sizi sağlıklı düşünmekten yoksun bırakır.En basit sorunlarda bile karar almaktan uzak olursunuz.
  •  Suçlu ve değersiz hissetmek. Bunlar abartılı ya da uygun olmayan durumlardır. Çünkü suçluluk kontrol dışı olan ya da sizden kaynaklanmayan hatalar nedeniyle hissedilir.
  •  Ölümü ve intiharı düşünebilirsiniz. Bu tip düşünceler değişiklik gösterir. Bazı insanlar ölmüş olmayı diler, dünyanın onlarsız daha iyi bir yer olacağına inanırlar. Diğerleri kendilerine zarar vermeyi düşünür. Depresyonda olan birinin intiharını engellemenin en iyi yolu intihar işaretlerini fark edebilmektir. Bu işaretleri ciddiye almak gerekiyor.

Unutmayın;

Depresyon tedavisi olan bir rahatsızlıktır.Depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız bir psikologdan randevu alabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Yaşam - 1 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status