Evlilik Terapisi Nedir? Evlilik Terapisinin Önemi

Evlilik Terapisi Nedir? Önemi

Evlilikte yaşanan problemlerde başvurulacak yollardan birisi olan evlilik terapisi nedir. Evlilik terapisi ve insana sağladığı faydalar.

Hayatın kurallarından birisi olan evlilik kimi zaman mutlu bir şekilde devam ederken,kimi zaman da istenmedik sorunlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu sorunlar sonucunda çoğu zaman evlilik çekilmez bir hal alıp bitme noktasına kadar gelebilir.

Evlilik çekilmez durumlara geldiğinde sorunlar karşısında alınabilecek destekler sonucunda evlilik tekrar eski güzel günlerine dönebilir. Çünkü yaşanan problemler karşısında insanın derdini anlatabileceği tabiri caizse içini dökebileceği,yardım alabileceği insanlara ihtiyaç duyar ve en iyi yardım sağlayacak kişilerde bilgi sahibi olan insanlardır.

Evlilik Terapisi?

Evlilik problemleriyle ilgili tedavi çeşitleri vardır.Evliliğin tekrar yaşanabilir bir hale gelmesi için en önemli olan sorunlar üzerinde istekli bir şekilde çaba gösterilmesi gerekir.
Evlilikler kimi zaman güzel bir şekilde başlamaz.Evlilik; kendini anlamak, eşini anlamak, tartışmayı bilmek (iyi kavga etmek), problem çözmek ve farklılıkları kabul edebilmek gibi bazı beceriler gerektirir. Bazen yetiştiğimiz ailedeki etkili olmayan, olumsuz davranış kalıpları ilişkiye taşınabilir, kimi zaman da yaşamın normal güçlükleri mutlu bir evlilik sürdürmeyi zorlaştırabilir.

Evlilik terapisi; bir yanıyla iletişimi öğrenmektir. Problem çözme ve çok fazla incitmeden nasıl kavga edilebileceğini öğrenme gibi becerileri oluşturmaya, ilişkiyi yeniden kurmaya yardım eder. Evlilik terapisi ile; eşlerin birbirini insan olarak görmeyi öğrenmeleri hedeflenir; karşısındakinin kişilik özelliklerini anlamaları ve uzlaştırılabilecek farklılıklarını uzlaştırabilmeyi, uzlaştırılamayacakları ise kabul edebilmeyi öğrenmeleri sağlanmaya çalışılır. Eşler arasında süregelen sorun alanları, tartışmaların yoğunlaştığı belli başlı konular olabiliyor bazen. Evlilik terapisinde amaç; bu konuları konuşmakla ilgili bir yol bulmak ve çözüm bulmaya yardımcı olacak bir süreç oluşturmaktır. Çift terapistleri, eşlerin zor sorunlarla mücadele ederken bile ilerleme rotası içinde olmalarına yardımcı olurlar. Eğer evlilik probleminiz varsa bir çift terapisine başvurun!

Fakat bilinmelidir ki;

Evlilik terapisine başlamak kolay değildir. Evlilik gibi oldukça özel bir yaşamın sorunlarını, tanımadığı bir kişiyle paylaşmak çoğu insan için zordur ve problemlerin bir terapistin önünde tartışılması düşüncesi hoşa gitmeyebilir. Çiftler kendi başlarına sorun çözmeye çalışıp da başarısız oldukları ve konuşmalar çoğunlukla çözüm getirmeyen kavgalara dönüştüğü için kişiler bazen terapi sürecinde de bunun yaşanmasından korkarlar. Oysa terapi sürecinde, üçüncü bir kişi olarak terapistin karşısında, sorunlar tartışılsa bile kavganın şiddetlenmesi olası değildir ve terapistin yönlendirmeleriyle de çiftler giderek problem çözücü konuşmayı ve etkili iletişim ilkelerini öğrenirler. Konuşabilmeyi ve problem çözücü tartışabilmeyi öğrendikleri için iletişimde kendi başlarına iken yaşanan tıkanmalar olmaz ve başta zor olsa da giderek ilerleme yaşarlar.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Yaşam - 0 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status