Hayvanların Doğaya Faydaları – Hayvanların Yararları

Hayvanların Faydaları?

Hayvanların insanlara faydaları nelerdir acaba. Biraz düşünürseniz bazen bir hayvanın bir insandan daha çok faydası vardır yaşamımıza. Hayvanların akılları yoktur ama bir çok insandan daha çok yararı dokunur eko sisteme. İlk çağlarda insanlar, hayvanlardan korkuyorlardı. Hayvanlardan korunmak için evlerini dağların yamaçlarına, kayalıklara kuruyorlardı. Zamanla insanlar hayvanlara yaklaştılar. İnsanlar daha ilk çağda kedi, köpek, at, koyun, sığır, keçi gibi hayvanları evcilleştirdiler. Evcilleşen hayvanlar, insanların yardımcısı oldu. Pek çok kitapta, filmlerde, sahipleri için canını veren hayvan öykülerini okur, izleriz.

Hayvanların Yararları:

Hayvanların sahiplerine bağlılıkları, hayvan sevgisinin doğup büyümesine yardımcı oldu. Hayvanları seven insanlar, hayvan hastalıklarını iyileştirmek için çalıştılar. Bugün uygar ülkelerde hayvan hastaneleri kurulmuştur. Veterinerler hayvan hastalıklarını belirleyip iyileştiriyorlar. Hayvan hastalıklarına karşı önlem alınıyor. Hayvanları hastalıklardan korumak için aşı yapılıyor.

Hayvanların Yararları:

Başlıca besinlerimiz olan et, süt, yumurta, yağ hayvanlardan sağlanır. Giyeceklerimizin bir bölümü de hayvanların derisinden, yün ve tüylerinden yapılır. İnsan sağlığı için gerekli olan aşı ve serumun yapılmasında da hayvanlardan yararlanılır.

Kafesteki kanaryanın ötüşünü dinlemek, akvaryumdaki balıkları seyretmek bizi dinlendirir. Çiçekten çiçeğe, ağaçtan ağaca dolaşan böcekler, bitkilerin çoğalma olayına yardımcı olur. Çevremizdeki hayvanlardan doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yararlanıyoruz. Kuşkusuz akrep, yılan gibi zararlı hayvanlar da vardır. Bu zehirli hayvanlardan kendimizi korumalıyız. Hayvanlar leşleri yiyerek kötü koku ve ortamı engellemiş olur.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Eğitim / Yaşam - 171 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Hayvanların Doğaya Faydaları – Hayvanların Yararları (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. miraç dedi ki:

    çok güzel

  2. miraç dedi ki:

    çok güzel rabia ve efe

  3. dilara dedi ki:

    harika.bu arada ödevimi de yapmış oldum teşekkürler

DMCA.com Protection Status