İyi Bir Lider Olmanın Altın Kuralları

İyi bir olmayı isteyebilirsiniz. Bunun için ortaya başarılı sonuçlar çıkarmak hiç de zor değil. Herkes lider olmayı ister ama liderlik kolay bir şey değildir. Bazen iş hayatınızın içi olsun bazen iş hayatınızın dışı olsun yapacağınız ufak bir fedakarlık size lider olmanızda çok fayda sağlayacaktır.

İnsanları verimli, gayretli çalışabilmeleri konusunda neler mi yapabilirsiniz. Size destek vermelerini nasıl sağlayabilirsiniz. Vereceğiniz işe ciddiyetle yaklaşmalarını nasıl sağlarsınız. Tabi ki onları önemseyerek bunları yapabilirsiniz.

İyi Bir LiderinVasıfları

İyi Lider Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz

 • İnsanları verimli, gayretli çalışabilmeleri konusunda nelermi yapabiirsiniz. Size destek vermelerini nasıl sağlayabilirsiniz. Vereceğiniz işe ciddiyetle yaklaşmalarını nasıl sağlarsınız. Tabiki onları önemseyerek bunları yapablirsiniz.
 • İyi yöneticiler iyide bir liderlik vasfına sahiptirler.Yapılan bazı araştırmalar çeok dikkat çekici sonuçlarıda beraberinde getirmişti.Yapılan araştırma gösterdi ki en başarılı yöneticiler, kara değer verdikleri kadar insana da değer veriyorlardı. İşletmeler para kazanmak için kurulsa da onu ayakta tutan insan kaynağı, yöneticileri tarafından önem verilmesi gereken bir olgudur.
 • En iyi liderler bile kişisel problemler ile karşı karşıya kalbiliyor. Bu gibi durumlarda gerçek liderler kendileriyle yüzleşerek problemi kendi içlerinde çözmeye, özellikle işyerinde bunu diğer insanlara yansıtmamaya çalışırlar. Önemli olan hepimizin zaman zaman problemler yaşayabileceğini kabul etmek ve bunu en iyi şekilde idare edebilmektir.
 • Bazen hayatınızda yapmak isteyeceğiniz bazı değişikliklerde , mesela kariyer değişikliği yada başka bir işe başlamak istediğinizi yakın çevrenizle paylaştığınızda size olumsuz tepkilerle karşılık verebilirler. Bu durumda çevrenizdeki insanların hayallerinizi hafife almasına ve moralinizi bozmasına izin vermeyin. Kendiniz için gerekliliğine inanıyor ve gerçekten istiyorsanız düşündüklerinizi mutlaka yapın.
 • İnsanlara karşı her konuda olumlu tepkiler vermeye çalışın. Bu durumda size karşı hep iyi niyetli düşünmelerini sağlayacaktır. Çalıştığı kişilere karşı rahatsız edici tavır içinde olan kimse başarılı bir lider olamaz. İnsanlarla iletişim kurup liderlik etmenin en iyi yolu onlara karşı olumlu bir tavır benimsemek, işine karşı heyecan duymak ve bu heyecana onları da katabilmekten geçer.
 • Sizinle birlikte hareket eden insanlara, altınızda çalışanları önemsemeniz onların daha verimli çalışmalarını tetikleyecektir. İnsanlara karşı açık olursanız ve gerçekten onları önemserseniz insanlar kendilerini çok daha iyi hissedeceklerdir. Bu, insanların içindeki pozitif enerjiyi ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Beraber çalıştığınız kişiler kendilerini önemseyen ve dinleyen bir lideri izleme ve potansiyellerini kullanma eğilimindedirler.
 • Ne kadar liderde olsanız birisinden bir şey isteyeceğiniz zaman temiz bir şekilde isteğin. Yani kırıcı olmadan isteğin. İyi davranmak için iyi davranın ve hayatınızın nasıl kolaylaştığını, işlerin nasıl daha hızlı ilerlediğini görün. Aksi taktirde insanlar yapmacık davrandığınızı anlayacaklar, size zorluk çıkaracaklardır. Olumlu davranışlarınızı genele yayın ve her zaman bu modeli kullanın.
 • İnsanların yaptıkları güzellikleri takdir etmeyi ihmal etmeyin.Takdir görmek onların çalışmalarında ve size karşı olumlu bir durum olarak sizede yansıyacaktır. Liderlik ettiğiniz insanlar da takımınıza yaptıkları katkının fark edilmesini ve takdir edilmeyi hak ediyorlar. Onlara sık sık teşekkür ederseniz başarılarını gördüğünüzü ve takım için önemli olduklarını anlayacaklardır.
 • Çalışanlarınızı takdir etmenizin yanı sıra beklenmedik sürprizler yaparak enerjilerini arttırın, onları şaşırtın. İyi bir lider beklenmedik sürprizler yaparak çalışanlarını motive etmeyi ve enerjisini arttırmayı bilmelidir.
 • Lider olduğunuz için siz işlere ne kadar değer vererek çalışır iseniz çalışanlarınızda size bakarak aynı tutumu sergileyecektir. İşinize karşı ne kadar heyecan duyarsanız etrafınızdakiler de bundan etkilenip heyecanınıza ortak olacaklardır. İşinizle ilgili bu heyecanı onlarla paylaşmaya, onları da işe dahil etmeye özen gösterin.
 • Çalışanlarınızı hafife almayın arka planda bırakmamaya çalışın. Herkesle toplantı yapacak vaktiniz olmayabilir ama ayaküstü konuşmalarla veya resmi olmayan sohbetlerle de olsa onarın fikirlerini almayı, karar alırken onlara da söz vermeyi ihmal etmeyin. Unutmayın insanlar yaptıkları işte ne kadar söz sahibi olurlarsa işlerini o kadar sahiplenirler.
 • Fazla çabalarına karşı teşeküür etmeyiihmal etmeyin. Sorumlu olmadıkları işte çaba gösteren, yardım eden çalışanlarınıza teşekkür edin. İçten yapılan bu davranışları takdir etmeniz iyi bir liderden beklenen bir davranıştır.
 • İşçilerinizin içinde sorumluluk alabileceklere sorumuluk verin. İşin her aşamasında onları denetlemeyi bırakın, işin kontrolünü onlara verin ve sonuçları değerlendirin. Çalışanlarınızın bu esnek davranışınız ve güveniniz karşısında daha iyi bir performans gösterdiklerine tanık olacaksınız.
 • İyi bir lider duygularını kontrol altında tutabilendir. Olumlu olumsuz durumlarda kendinize hakim olmasını bilin.
 • İyi bir lider olmak kolay değildir ve zorluklarla karşı karşıya kalacağınızı unutmayın. Yeni mücadelelerle ve deneyimlerle dolu olan bu zorlu yollar size öğrenilecek yeni şeyler, gelişme ve deneyim alanınızı genişletme fırsatı tanır.
 • Başarılarınız karşısında size düşmanlık edecekleri kendinize doğru çekmeye çelışın. Sizi önemli konulardan uzaklaştıracak, yolunuzu kesecek potansiyel düşmanlarınızı kendi tarafınıza çekmek için problemin kaynağını bulun. Problemin hızla büyüyüp kötüleşmesini istemiyorsanız, durumu fark ettiğinizde harekete geçmeli ve dostane bir yaklaşımla problemi çözmek için adım atmalısınız.
 • Dürüstlük iyi bir liderden önce ker insanda olması gereken güzel bir özelliktir. Çalışanlarınızla şirketin gizli bilgileri dışında, yaptığınız iş ve şirketin durumu, hedefleriyle ilgili mümkün olduğunca fazla paylaşmaya çalışın. İşler kötüye gittiğinde bunun bir dedikodu dalgasıyla yayılması işlerinizi daha da zorlaştıracaktır. Onlara karşı dürüst olursanız zor zamanlarda bile yanınızda olup işlerin yoluna girmesi için çaba göstereceklerdir.
 • İyi bir ilişki kurmanız sizin yararınıza olacaktır her zaman. Yaşayan her canlı gibi ilişkilerin de büyüp zenginleşmeleri için beslenmeye ve bakıma ihtiyaçları vardır.
 • İş hayatınızda yakaldığınız başarıları her zaman kutlamaya çalışın. Başarınızı aileniz ve arkadaşlarınızla kutlamak sizi güçlendirecek, yeni mücadeleler ve başarılar için hazırlayacaktır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Yaşam - 10 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

DMCA.com Protection Status