Penguenler Hakkında Bilgi,Penguenler Nerede Yaşar?

Kutuplar denilince ilk akla gelen canlılardan biri de penguenlerdir.Çok farklı yaşam tarzlarıyla insan oğlunun her zaman ilgisini çekmiştir.Penguenler deniz kuşu sınıfında olup -100 derece de bile yaşayabileceği tahmin edilmektedir.

Her ne kadar deniz kuşu olarak bilinseler ve kanatları olsa da  uçma özellikleri yoktur.Kayma özellikleri çok kuvvetli hayvanlardır.

Penguenlerin yaşam serüveni çok ilginçtir. Penguenler kış yaklaştığında deniz kenarından daha güneye doğru gitme kararı alırlar. Bu karar toplu bir şekilde alınmaktadır. Bu kararla birlikte belkide yüz binlerce penguen hiçbir ayrılık olmadan aldıkları ortak kararı uygularlar.

Penguenler çiftleşme mevsimine kadar kendilerine eş seçmektedir. Seçtikleri eşin sesini iyice öğrenirler. Bu şekilde çiftleşme mevsimi geldiğinde yaklaşık dört yüz bin penguen arasından seçtiği eşini bulmaktadır. Çiftleşme sonucunda dişi 1 yumurta yumurtlamaktadır. Yumurtlama işinden sonra ilginç bir şekilde tüm sorumluluk erkek penguenin üzerinde kalmaktadır. Çünkü erkek penguen yumurtanın üzerinde 65 gün gün boyunca soğuk havada kuluçkaya yatmaktadır.Dolayısıyla bu çok zorlu bir dönemdir. Buna rağmen erkek penguenler bu zorlu kuluçka dönemini başarıyla geçmektedir. Kuluçka sonrasında dünyaya gözünü açan yavru penguen 2 ay boyunca anne ve babasının ayakları arasında geçirmektedir. Eğer yavru penguen kısa bir süre dahi olsa bu alandan çıkarsa donarak ölmektedir. Bu yüzden anne ve baba koruması hayati öneme sahiptir.

Penguenler arasında inanılmaz bir dayanışma vardır. Soğuktan korunmak amacıyla kümeler halinde toplanmaktadırlar. Yaklaşık dört yüz bin üyeli bu aile bu şekilde donarak ölmekten kurtulmaktadır. Bu küme dışında hiçbir pengueni bırakmak istemezler. Penguenler aralarında en ufak bir görüş farklılığına izin vermeden nesiller boyu uyum içinde yaşayan ender hayvanlardandır. Ve kendilerine özgü düzenle yaşamaya devam edecektir.

Penguenler Neden Üşümez?

Yaşamı boyunca buz üzerinde yürüyen penguenlerin ayakları üşümez. Bunun en önemli sebebi penguenlerin sahip olduğu kontrollü kan akışıdır. Penguenlerin vücutlarının büyük bir kısmı tüylerle kaplıdır. Bu tüyler su geçirmemektedir. Derilerinin altında bulunan kalın yağ tabakası ve su geçirmeyen tüyler penguenlerin hava soğukluğuna karşı direnç göstermesini sağlamaktadır. Penguenler bu yüzden az da olsa güneş gördüğünde vücutları çok fazla ısınmaktadır. Penguenlerin çıplak olan gaga ve ayak kısımları ısı kaybına kontrollü bir şekilde izin vermektedir. Bu şekilde vücut ısısı özel bir şekilde dengelenmektedir. Penguenlerin bacaklarında bulunan bazı atardamarlar, ayak ısısına göre kan akışını ayarlamaktadır. Bu noktada atardamarın hayati bir fonksiyonu vardır. Atardamar ayakları kan göndermektedir. Bu kan oranı ayakların işlevini en iyi şekilde yapabileceği ve donmayacağı seviyededir.

Sevimli bir yapıya sahip olan bu hayvanlar insanlardan kaçmamaktadır. Bu durumda ise bir çok insan tarafından kolayca avlanmaktadır. Yağlarından istifade edilmek istenen penguenlerin nesilleri insanlar tarafından tehdit altındadır. Çıkarılan kanunlar ve özel düzenlemelerle penguenlerin nesilleri korunmak istenmektedir.Dünyanın birçok hayvanat bahçesinde penguenler için uygun ortamlar oluşturulmuştur. Bu ortama taşınan penguenlerin bir çoğu yeni ortamına uyum sağlamıştır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Yaşam - 292 viewsYorum Yazın

Penguenler Hakkında Bilgi,Penguenler Nerede Yaşar? (6 Yorum)

Yorum Yaz

 1. seher dedi ki:

  yaa abi bu ne ilk yorumu ben yazdım sanırsam yani çoook sıkıcı bir site (haber anlamında)…

 2. Türker dedi ki:

  Bu özelliklerinden dolayı onlara buzulkuşu/buzulkuşları diyebiliriz.

 3. N. Bilgili dedi ki:

  Karabat kuşu.

 4. And Buzulkuşu dedi ki:

  Buzulkuşu kelimesi glacier bird anlamına geliyor.

 5. Türker dedi ki:

  Birebir çeviri doğru olmaz her zaman. Siz de onu başka bir amaçtan dolayı öyle diyorsunuz.

 6. A. Yalım dedi ki:

  Yukarıda Türker ismiyle yazan sahtekârın maskesi düşüyor: http://penguen.ga

DMCA.com Protection Status